Środa, 19.09.2018, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Dodatki spożywcze – 5 „E”, które powinieneś znać.

  • 2.10.2017, 15:08 (aktualizacja 03.10.2017 09:55)
  • HTS Słubice l Masz pomysł na materiał? Zadzwoń do nas : 516015650
Dodatki spożywcze – 5 „E”, które powinieneś znać.
Kupując produkty spożywcze, powinniśmy bardzo zwracać uwagę na to, co właściwie jemy. Składniki, które zostały wykorzystane do stworzenia danego produktu spożywczego, nie zawsze mogą być bezpieczne dla naszego zdrowia. Na etykietach, które znajdują się najczęściej na opakowaniu danego produktu spożywczego, nierzadko możemy natknąć się na wszelkiego rodzaju dodatki do żywności, które oznaczane są symbolem „E”.

Błędne jest myślenie, które zakłada, że każdy dodatek spożywczy, który oznaczony jest takim właśnie symbolem, może być szkodliwy dla naszego zdrowia. Poniżej, prezentujemy 5 dodatków spożywczych oznaczonych literą E, które są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia.

E160aii, czyli beta – karoten

Soki wieloowocowe, wszelkiego rodzaju przeciery na bazie warzyw – jeśli tylko zawierają w swoim opisie słowo „marchew”, możemy być pewni, że na etykiecie ze szczegółowymi składnikami wykorzystanymi do produkcji, pojawi się dodatek oznaczony symbolem E160aii. Możemy jednak spać spokojnie, ponieważ jest on dla nas w pełni bezpieczny. To dodatek, który naturalnie występuje w przyrodzie, chociażby we wspomnianej wcześniej marchwi, czyli znany i lubiany beta-karoten. Inne dodatki spożywcze są opisane tutaj . W dużej mierze wspomaga on chociażby zdrowie oczu jak również dostarcza niezbędne witaminy wspomagające układ immunologiczny.

 

E160c czyli ekstrakt z papryki

Zawarty chociażby w różnego rodzaju produktach instant dodatek do żywności oznaczony symbolem E160c jest niczym innym, jak ekstraktem z papryki. Pozyskiwany jest on także w sposób naturalny, występuje też w przyrodzie. Może być dodawany do produktów spożywczych w formie suszu, lub też krajanki niesuszonej. Wzbogaca smak i barwę danego produktu. Musimy jednak bardzo uważać na to, w jaki sposób jest dodawany do żywności. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz brak znajomości technik wdrażania takiego dodatku do żywności, może doprowadzić do przedostania się do produktu niepożądanej mikroflory bakteryjnej.

 

E101(i) czyli ryboflawina

Ryboflawina jest substancją, która naturalnie występuje w różnego rodzaju produktach pochodzenia zwierzęcego – jajkach, mleku czy wątrobie. Możemy ja też znaleźć w wielu warzywach. W dużej mierze odpowiada ona za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jeśli zatem znajdziemy takie oznaczenie na produktach takich jak np. makaron, możemy być pewni, że ten właśnie dodatek spożywczy, jest w pełni bezpieczny dla naszego organizmu.

 

E101(ii) czyli fosforan 5'-ryboflawiny

Jest to barwnik spożywczy który wykorzystywany jest przy tworzeniu wielu produktów i mimo że jest to barwnik syntetyczny, nie stwarza żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia czy życia. Występuje on w produktach pochodzenia zwierzęcego (podobnie jak ryboflawina) takich jak jajka, mleko czy też wątroba. Warto wiedzieć, że nadmiar tego składnika jest usuwany z organizmu w sposób naturalny wraz z moczem. 

 

E300 czyli kwas askorbinowy

W wielu produktach spożywczych, możemy natknąć się na dodatek, który oznaczony jest symbolem E300. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ jest to nic innego, jak witamina C. Wspomaga ona odporność organizmu a dodatkowo, występuje w naturalnej formie w wielu warzywach czy owocach. Możemy ją znaleźć w jabłkach, marchewce, czy cytrusach. Więcej informacji na temat dodatków spożywczych znajduje się na stronie http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/cukiernictwo-i-piekarnictwo/. Jeśli zatem na etykiecie produktu znajdziecie taki dodatek spożywczy, możecie być pewni, że w żaden sposób nie będzie on szkodził ani zdrowiu ani życiu.

HTS Słubice l Masz pomysł na materiał? Zadzwoń do nas : 516015650
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe