Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:
Reklama

Polskie rekordy zimna. Kiedyś mieli jeszcze gorzej

Na razie zima daje nam w kość, chociaż prognozy pogody wskazują, że mróz zelżeje. Zawsze możemy się pocieszać tym, że kiedyś mieli gorzej od nas. Są na to dowody.

Jak wynika z prognoz, w tych dniach mrozy nie będą już tak dokuczliwe. Czego zatem możemy się spodziewać? 

Ma być cieplej

Zrobi się cieplej. Na niebie pojawi się więcej chmur, a razem z nimi przelotne deszcze i deszcze ze śniegiem. Głównie na południu Polski.

Najcieplejszym dniem będzie środa. Na wybrzeżu termometry mogą wskazać nawet 8 st. 

Od czwartku 11 stycznia temperatury znowu zaczną spadać, za to na niebie pojawi się więcej słońca. 

Weekend 13-14 stycznia najprawdopodobniej będzie pogodny ze średnimi temperaturami 0-2 st. C w ciągu dnia. Na wybrzeżu można się spodziewać temperatur do 5 st. C. 

Polskie zimy

W przeszłości mrozy jeszcze bardziej dawały się we znaki Polakom. Temperatury na poziomie -10 były na porządku dnia, a zimy trwały naprawdę długo. Bywało, że zaczynały się w listopadzie, a kończyły w marcu.

Najzimniejszym miesiącem w historii Polski – według serwisu polskierekordy.pl – był luty 1929. Średnie temperatury oscylowały wtedy w granicach -13 do -16 stopni. Rekordy zimna padły w Rabce (-45 st.), Czechowicach-Dziedzicach (-45 st.) i Żywcu (-40,9).

Najmroźniejszą zimą II wojny światowej była zima 1939/1940. Rekord zimna padł w Siedlcach, gdzie odnotowano -41 st.

Kolejną tak mroźną zimą w Polsce była zima 1962/1963. Wtedy na jakiś czas stanął cały kraj – z braku energii zamknięto zakłady pracy, rozmaite instytucje i lokale rozrywkowe. Codziennie na wiele godzin wyłączano prąd.

Ci, którzy ją przeżyli, do końca życia będą pamiętali noc sylwestrową 1978. Opady śniegu były wtedy tak intensywne, że sparaliżowany został cały kraj.

Nowy, 1979 rok zaczął się z kolei od rekordowych temperatur zimna. W Suwałkach słupku na termometrach dochodziły w ciągu dnia do -30 st. Celsjusza.

Podobną temperaturę odnotowano zimą w latach 2005/06 i 2009/10. Temperatury spadały nawet do -30 st.

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rodowity SlubiczaninTreść komentarza: Dziekuje za mozliwosc objerzenia wywiadu z Pania Baczynska. Ciesze sie bardzo, ze mamy tak profesjonalna lokalna telewizje. Pani Baczynska to skarb dla naszego miasta. Prawdziwa Abmasadorka slubickiej spolecznosci, niezwykle autentyczny i uczciwy czlowiek. Wspaniala nazczycielka, niezwykle profesjonalna, i empatyczna osobowosc. Zycze Pani Baczynskiej jak najwiecej i jak najdluzej zdrowia. To bylo wielkie szczescie 26 lat temu byc uczniem Pani Baczynskiej i Pana Baczynskiego - tak praktyczna i merytoryczna wiedze dot. matematyki i fizyki wykorzystuje do dnia dzisiejszego. To wielka duma majac Pani Baczynska jako Radna Slubic. Pozdrawiam. Rodowity Slubiczanin i Absolwent Panstwa BaczynskichData dodania komentarza: 25.02.2023, 22:53Źródło komentarza: Na finiszu kadencji - rozmowa z radnym odc.1 (Krystyna Baczyńska)Autor komentarza: słubiczaninTreść komentarza: Więcej Bożego Narodzenia w okresie Bożego Narodzenia dla tych co składali życzenia oraz dla wszystkich mieszkańców ziemi słubickiejData dodania komentarza: 08.01.2023, 13:16Źródło komentarza: Życzenia świąteczne od mieszkańców i instytucji związanych z Gminą Słubice.Autor komentarza: nie emerytTreść komentarza: Na obrazku cała sekcja emerytów SMZS w całej okazałościData dodania komentarza: 08.01.2023, 13:03Źródło komentarza: Spotkanie seniorów z posłem na sejm RPAutor komentarza: MelomankaTreść komentarza: Brawo Pani Weronika na flecie! Data dodania komentarza: 08.12.2022, 11:48Źródło komentarza: Ostatnie próby przed Przedświątecznym Koncertem BaśniowymAutor komentarza: piotrekTreść komentarza: Sami swoiData dodania komentarza: 18.11.2022, 23:31Źródło komentarza: Wyzwania dla demokracji w czasach kryzysu - konferencja w CPAutor komentarza: PiotrekTreść komentarza: Kazanie księdza marne na słabą trójkę, po raz kolejny władze zapomniały zorganizować uroczystości pod pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. Tam powinien być odczytany apel pamięci oraz wygłoszone przemówienia przez włodarzy a nie w kościele. Data dodania komentarza: 18.11.2022, 23:26Źródło komentarza: Obchody Święta Niepodległości w Słubicach - podsumowanie
Reklama
Reklama