Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 20:36
Z OSTATNIEJ CHWILII:
Reklama

Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po Wielkanocy

Po świętach uczniowie podstawówek wrócą do nowej rzeczywistości szkolnej: prace domowe nie będą już obowiązkowe. Z pewnym wyjątkiem. Zmiany obejmą też oceny z religii.

Ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała nowelizację rozporządzenia dotyczącą m.in. prac domowych w szkołach podstawowych. Od kwietnia będą one nieobowiązkowe w szkołach podstawowych. Od tej zasady będą jednak wyjątki. 

Zmiany dotkną też ocen z religii i etyki.  

Dokument został już opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Co z pracami domowymi?

W klasach I-III szkoły podstawowej nauczyciel nie będzie zadawać pisemnych prac domowych. Odstępstwem od tej zasady będą ćwiczenia „usprawniające motorykę małą”. Te prace będą obowiązkowe i na ocenę.

Skąd to odstępstwo? „Zdolność do pisania wyraźnych liter i cyfr jest zależna od precyzyjnych ruchów ręki. Dzięki rozwiniętej motoryce małej dziecko może bardziej efektywnie ćwiczyć i rozwijać te umiejętności” – czytamy uzasadnieniu.

W klasach IV-VIII szkoły podstawowej nauczyciel będzie już mógł zadać pracę domową. Pisemną lub praktyczno-techniczną. Tyle że nie będzie ona ani obowiązkowa, ani oceniana. Nauczyciel będzie mógł tylko poinformować ucznia, co zrobił dobrze, a co wymaga poprawy i jak powinien się dalej uczyć.

Te zmiany wejdą w życie już 1 kwietnia 2024 r. I – uwaga! – nie jest to prima aprilis.

Co z oceną z religii i etyki?

Popisana właśnie nowelizacja wprowadza też zmiany dotyczące ocen z religii i etyki. PO wejściu w życie tej zmiany końcowa ocena roczna nie będzie wliczana do średniej ocen na świadectwie szkolnym.

Powód? Lekcje z religii i etyki nie są obowiązkowe, dlatego – jak czytamy w uzasadnieniu – „nieuzasadnione jest, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen”. 

Te przepisy wejdą w życie z początkiem nowego roku  szkolnego 2024/2025 – czyli 1 września 2024 r.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rodowity SlubiczaninTreść komentarza: Dziekuje za mozliwosc objerzenia wywiadu z Pania Baczynska. Ciesze sie bardzo, ze mamy tak profesjonalna lokalna telewizje. Pani Baczynska to skarb dla naszego miasta. Prawdziwa Abmasadorka slubickiej spolecznosci, niezwykle autentyczny i uczciwy czlowiek. Wspaniala nazczycielka, niezwykle profesjonalna, i empatyczna osobowosc. Zycze Pani Baczynskiej jak najwiecej i jak najdluzej zdrowia. To bylo wielkie szczescie 26 lat temu byc uczniem Pani Baczynskiej i Pana Baczynskiego - tak praktyczna i merytoryczna wiedze dot. matematyki i fizyki wykorzystuje do dnia dzisiejszego. To wielka duma majac Pani Baczynska jako Radna Slubic. Pozdrawiam. Rodowity Slubiczanin i Absolwent Panstwa BaczynskichData dodania komentarza: 25.02.2023, 22:53Źródło komentarza: Na finiszu kadencji - rozmowa z radnym odc.1 (Krystyna Baczyńska)Autor komentarza: słubiczaninTreść komentarza: Więcej Bożego Narodzenia w okresie Bożego Narodzenia dla tych co składali życzenia oraz dla wszystkich mieszkańców ziemi słubickiejData dodania komentarza: 08.01.2023, 13:16Źródło komentarza: Życzenia świąteczne od mieszkańców i instytucji związanych z Gminą Słubice.Autor komentarza: nie emerytTreść komentarza: Na obrazku cała sekcja emerytów SMZS w całej okazałościData dodania komentarza: 08.01.2023, 13:03Źródło komentarza: Spotkanie seniorów z posłem na sejm RPAutor komentarza: MelomankaTreść komentarza: Brawo Pani Weronika na flecie! Data dodania komentarza: 08.12.2022, 11:48Źródło komentarza: Ostatnie próby przed Przedświątecznym Koncertem BaśniowymAutor komentarza: piotrekTreść komentarza: Sami swoiData dodania komentarza: 18.11.2022, 23:31Źródło komentarza: Wyzwania dla demokracji w czasach kryzysu - konferencja w CPAutor komentarza: PiotrekTreść komentarza: Kazanie księdza marne na słabą trójkę, po raz kolejny władze zapomniały zorganizować uroczystości pod pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. Tam powinien być odczytany apel pamięci oraz wygłoszone przemówienia przez włodarzy a nie w kościele. Data dodania komentarza: 18.11.2022, 23:26Źródło komentarza: Obchody Święta Niepodległości w Słubicach - podsumowanie
Reklama
Reklama