Te produkty niedługo zdrożeją. Polacy jedzą ich coraz więcej

  • 07.09.2021, 10:19 (aktualizacja 07.09.2021, 13:40)
  • News4Media
Te produkty niedługo zdrożeją. Polacy jedzą ich coraz więcej iStock
Przemysł zbożowy jest jednym z kluczowych elementów kształtujących ceny podstawowych produktów spożywczych. Kiedy drożeje pszenica, konsumenci muszą spodziewać się podwyżek wielu przetworów stosowanych na co dzień w kuchni. Eksperci ostrzegają, że coraz chętniej wybierane towary mogą znacznie podrożeć.

Kupujemy dużo

Według informacji przekazanych przez Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, pandemia spowodowała, że Polacy chętniej uzupełniają swoje zapasy o produkty długoterminowe. Wśród nich są głównie makarony, kasze i inne zbożowe przetwory, których przeciętny Polak, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w sezonie 2020/2021 zjadał ok. 101 kg rocznie.

Zboże drożeje

Razem z popytem na zbożowe produkty, wzrastają też ich ceny. To za sprawą niekorzystnych warunków atmosferycznych, mających przełożenie na niską jakość pszenicy, z której powstaje mąka. Produkt ten jest podstawowym składnikiem m.in. makaronów, pieczywa i ciastek.

„Mąka do produkcji makaronu w ubiegłym roku kosztowa ok 960 zł. za tonę, a obecnie kosztuje 1350 zł. za tonę. Również ceny energii i siły roboczej dynamicznie rosną. Te zjawiska ukształtują nowy poziom równowagi, jeśli chodzi o popyt i podaż na rynku spożywczym.” – wyjaśnił w rozmowie z portalspozywczy.pl Zenon Daniłowski, prezes Grupy Makarony Polskie S.A.

Będzie drożej

Marek Dąbrowski, prezes Polskiej Izby Makaronów, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” przyznał, że producenci mącznych przetworów chcieliby wzrostu cen, jednak sprzedaż odbywa się głównie w sklepach wielkopowierzchniowych, które nie chcą godzić się na ponowne negocjacje warunków ustalonych wiele miesięcy temu. Wówczas rolnicy przewidywali, że plony zbóż będą obfite. Czas pokazał jednak, że zapotrzebowanie na tego typu produkty jest o wiele wyższe, niż są w stanie ich wytworzyć. Wobec tego zboże staje się towarem deficytowym, a to w konsekwencji prowadzi do wyższych cen. Według prognoz „Wyborczej”, jesienią za chleb zapłacimy o 10 proc. więcej, makaron podrożeje o 12,5 proc. a mąka aż o 25 proc.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe