Noc Księgarń 2021. Ponad 100 sklepów weźmie w niej udział

  • 19.10.2021, 13:46 (aktualizacja 20.10.2021, 09:23)
  • News4Media
Noc Księgarń 2021. Ponad 100 sklepów weźmie w niej udział iStock
Promocyjne ceny, ale też warsztaty i spotkania z literatami. Tak właśnie ma wyglądać zbliżająca się Noc Księgarń. Ogólnopolski festiwal odbędzie się lada dzień.

Akcja została przeprowadzona po raz pierwszy w 2019 roku. Tym razem w Nocy Księgarń udział bierze ponad 100 kameralnych sklepów z książkami z całej Polski. Jak informują organizatorzy, każdy z nich przygotowuje program spotkań autorskich, debat, dyskusji, warsztatów i koncertów. „Każdy miłośnik książek, niezależnie od wieku i upodobań czytelniczych, znajdzie w nim coś dla siebie. Księgarze zapowiadają także mnóstwo kiermaszy książkowych. Tej nocy wymarzone tytuły będzie można kupić w dobrych cenach.” – zachęcają.

Impreza odbędzie się 22 października, a na stronie internetowej nocksiegarn.pl można sprawdzić, które punkty biorą udział w akcji. Na liście znajdują się sklepy w Lublinie, Częstochowie, Olsztynie, Sopocie, Toruniu, Świdniku czy Zawierciu. Można także sprawdzić, co na tę noc (a także za dnia) przygotowała każda z księgarń. Na przykład Earto w Aleksandrowie Łódzkim zaprasza już od godziny 9 rano. W planach są rabaty cenowe oraz występy lokalnych artystów. W częstochowskiej Księgarni Świętego Pawła odbędzie się spotkanie z księżmi i braćmi paulistami a jego tematem będzie „Pustynia na drodze życia chrześcijanina”. W Gdańsku przygotowano warsztaty pisarskie, które poprowadzi Barbara Piórkowska. W Katowicach, gdzie udział w akcji bierze kilka sklepów, będzie się można spotkać z Sylwią Chutnik i Anną Cieplak. Poznańskie Księgarnie Bookowski zachęcają: „Naszymi gośćmi będą Jakub Wojtaszczyk – pisarz, dziennikarz, związany z redakcją wielkopolskiego portalu www.kulturaupodstaw.pl, pracuje nad reportażem o polskiej scenie drag oraz Karolina i Aleksander Kaja, którzy wydali swoją pierwszą książkę Tandemem do Singapuru, Dziennik z podróży”.

Jak czytamy?

W kwietniu tego roku Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Z analizy wynika, że częściej sięgamy po wydawnictwa papierowe niż cyfrowe. 45 procent respondentów zaopatruje się w księgarniach, od znajomych pożycza 32 proc. badanych, a 34 procent czytelników liczy na książkowe prezenty. Jednocześnie w raporcie podano: „W 2020 roku na zadawane Polakom od blisko trzech dekad pytanie o czytanie w całości  lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42 proc. respondentów. Rezultat ten można uznać za jedną z najważniejszych informacji uzyskanych w tej edycji badania. Biorąc pod uwagę dane ubiegłoroczne i wcześniejsze (…), można mówić o wzroście odsetka osób deklarujących czytanie książek. Po raz ostatni taki wynik odnotowaliśmy sześć lat temu. Czy jest to wydarzenie jednorazowe, czy też zwiastun nowego trendu, okaże się w przyszłości – na razie można ostrożnie mówić o powodach do optymizmu, choć do poziomu wskaźników z początku XXI wieku jeszcze daleko”.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe