Trzecia dawka to za mało. Będziemy kłuci częściej?

  • 24.11.2021, 11:18 (aktualizacja 25.11.2021, 15:44)
  • News4Media
Trzecia dawka to za mało. Będziemy kłuci częściej? iStock
Coraz więcej ekspertów przyznaje, że będziemy zmuszeni do przyjmowania szczepionki przeciwko COVID-19 co roku. Tak jak w przypadku np. ochrony przed grypą. Są też głosy, że będzie musiało się to dziać częściej.

Obecnie w Polsce trwa szczepienie trzecią, przypominającą dawką preparatu ochronnego przeciw koronawirusowi. Mogą z tego skorzystać wszyscy dorośli pod warunkiem, że od ostatniego szczepienia minęło pół roku. Dzięki temu o 12 miesięcy zostaje przedłużona ważność paszportu covidowego.

Tymczasem lekarze coraz głośniej mówią o potrzebie częstszego szczepienia. Twierdzą, że preparat będzie trzeba przyjmować co roku. Tak samo jak w przypadku np. grypy. Są także eksperci, którzy wskazują, że będzie trzeba szczepić się częściej. „Nie da się wykluczyć, że szczepionki przeciwko COVID-19 trzeba będzie powtarzać co 6-8 miesięcy i zostaną one z nami tak samo, jak szczepienia przeciwko grypie” – przyznał na antenie Radia Plus Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

O ile lekarze, już na początku pandemii, mówili, że koronawirus będzie obecny w społeczeństwie już na długo, o tyle Cessak dziś dodaje: „Można się spodziewać, że szczepionka z nami zostanie, tak jak szczepionka przeciwko grypie. Dawki co pół roku, czy co osiem miesięcy, to pokażą wyniki badań”. Jednocześnie stwierdza, że warto przyjmować kolejne dawki i argumentuje, że osoby niezaszczepione są 14 razy bardziej narażone na zgon i 6-krotnie bardziej na pobyt w szpitalu na hospitalizację. Badania wskazują, że skuteczność ochrony po dwóch dawkach wynosi 86-91 proc., a  po trzeciej 95-96 procent.

Tymczasem  członkini działającej przy premierze Rady Medycznej, prof. Magdalena Marczyńska poinformowała, że zapewne będzie możliwe podawanie trzeciej dawki szczepionki już po pięciu miesiącach od szczepienia podstawowego. Obecnie - przypomnijmy – to pół roku.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe