Koniec stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Teraz obowiązują tam nowe zasady

  • 01.12.2021, 10:28 (aktualizacja 01.12.2021, 14:45)
  • News4Media
Koniec stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Teraz obowiązują tam… gov.pl
Dzisiejszej nocy zakończył się stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią, gdzie od kilku miesięcy służby borykają się z masowymi migracjami obcokrajowców. Tuż przed północą minister spraw wewnętrznych i administracji opublikował rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady związane z funkcjonowaniem na terenie przygranicznych miejscowości.

Koniec stanu wyjątkowego

2 września 2021 r. Andrzej Duda wydał rozporządzenie, zgodnie z którym na terenie 183 miejscowości położonych w województwach podlaskim oraz lubelskim zaczął wówczas obowiązywać stan wyjątkowy. Po pierwszym miesiącu trwania Rada Ministrów wystąpiła o jego przedłużenie o kolejnych 60 dni, na co prezydent wyraził zgodę. Termin ten minął z końcem wczorajszego dnia. Kilka godzin przed północą w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie, które zmieniło zasady funkcjonowania w rzeczonych obszarach w terminie od 1 grudnia 2021 do 31 marca 2022 r.

Zamiast broni środki obezwładniające

Z dniem dzisiejszym stan wyjątkowy zastąpiony został zakaz przebywania w miejscowościach, które wcześniej objęte były stanem wyjątkowym. Ponadto ustanowiono zakaz noszenia broni, co ma poprawić bezpieczeństwo służb i porządek publiczny, a także zapobiec niekontrolowanej utracie broni i dostanie się jej w ręce niepowołanych osób.

„Wprowadza się zakaz noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na obszarze województwa podlaskiego i lubelskiego przyległym do granicy państwowej z Republiką Białorusi na okres od dnia 1 grudnia 2021 r. do dnia 1 marca 2022 r.” – czytamy treść rozporządzenia.

Funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali natomiast możliwość posługiwania się ręcznymi oraz plecakowymi miotaczami substancji obezwładniających, granatami łzawiącymi oraz „innymi urządzeniami” przeznaczonymi do miotania środków obezwładniających. Narzędzia te mają być wsparciem w odpieraniu siłowych prób nielegalnego przekraczania granicy Polski.

„Przyznanie uprawnienia do użycia tego środka przymusu bezpośredniego jest rozwiązaniem adekwatnym i proporcjonalnym – brak możliwości jego wykorzystania mógłby powodować konieczność użycia przez Straż Graniczną bardziej inwazyjnych środków, takich jak broń palna" – wskazują autorzy uzasadnienia do nowelizacji.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe