Polska chciała zerowego VAT-u na energię i gaz. Co na to Komisja Europejska?

  • 11.01.2022, 09:48 (aktualizacja 11.01.2022, 10:19)
  • News4Media
Polska chciała zerowego VAT-u na energię i gaz. Co na to Komisja Europejska?… iStock
W grudniu Polska otrzymała nieformalnie zielone światło na zastosowanie zerowej stawki podatkowej w przypadku żywności. Rządzący skierowali do Brukseli również wniosek o zastosowanie takiego rozwiązania w przypadku gazu, energii i ciepłownictwa. Jaka będzie decyzja organu?

Zerowy podatek na żywność

W grudniu Polska skierowała do Komisji Europejskiej zapytanie, czy możliwe jest stosowanie w naszym kraju zerowej stawki podatkowej w przypadku żywności. To efekt rosnącej inflacji, którą coraz częściej odczuwamy w swoich portfelach. Choć przepisy umożliwiające wprowadzenie takiego rozwiązania dopiero wejdą w życie, organ postanowił „przymknąć oko” i nie wyciągać konsekwencji, jeśli rządzący zdecydują się na obniżenie VAT do zera.

„Żywność według tej nowej dyrektywy należy do towarów podstawowej potrzeby takich jak woda, produkty lecznicze czy farmaceutyczne, które będą mogły korzystać z zerowej stawki VAT” – zaznacza RMF FM. „Tu chodzi o zdrowy rozsądek. KE nie jest bezduszną administracją. Jeżeli reguły zmienią się za kilka miesięcy i Polska będzie wówczas w zgodzie z tymi regułami, to KE nie będzie wszczynać wobec Polski procedury o naruszenie prawa” – cytował portal RMF24 głosy z Brukseli.

Dla energii i gazu mniejsza wyrozumiałość

Jak donosi Katarzyna Szymańska-Borginon, korespondentka RMF FM w Brukseli, do sprawy zerowego podatku na energię, gaz i ciepłownictwo Komisja Europejska nie podeszła już w tak elastyczny sposób, jak w przypadku żywności. Według ustaleń dziennikarki, otrzymaliśmy zgodę jedynie na obniżenie VAT. Stawka zerowa na te trzy obszary była postulatem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, który wniosek w tej sprawie wystosował 16 grudnia.

„Możemy potwierdzić, że konsultacje Polski w ramach unijnego Komitetu ds. VAT-u dobiegły końca, w związku z czym Polska może stosować obniżone stawki VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i ciepłownictwo. (…) Gaz ziemny, energia elektryczna i ciepłownictwo mogą korzystać ze stawek obniżonych, w wysokości co najmniej 5 procent” – wyjaśnili rozmówcy korespondentki ze strony Brukseli dodając, że całkowite zwolnienie z podatku nie będzie możliwe ze względu na nową dyrektywę VAT-owską.

Na jej wprowadzenie zgodziła się również Polska. Przepis ten dopuszcza jedynie obniżenie stawki. Rządzący skorzystali z przywileju i zgodnie z prawem od 1 stycznia zastosowana została w naszym kraju niższa wartość podatku.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe