Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:
Reklama

Niższy VAT na żywność, energię i paliwo. Posłowie zadecydowali o tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0

Stale rosnąca od kilku miesięcy inflacja spowodowała powstanie ustawy, która w założeniu rządu ma odciążyć konsumentów od skutków drożyzny. W czwartek posłowie podjęli decyzję w sprawie tzw. tarczy inflacyjnej 2.0. Jej wejście w życie zaplanowane jest na pierwszy dzień lutego. Co to oznacza w praktyce?
Niższy VAT na żywność, energię i paliwo. Posłowie zadecydowali o tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0

Autor: iStock

Posłowie byli zgodni

W czwartek większością głosów została przyjęta ustawa obniżająca VAT na produkty spożywcze, paliwa oraz energię. Za jej uchwaleniem zagłosowało 438 posłów; 2 osoby wstrzymały się od głosu; nikt nie był przeciwny. Zgodnie z treścią dokumentu, który teraz trafi pod głosowanie senatorów, ceny niektórych dóbr zostaną poddane niższemu podatkowi, aby ostatecznie można było nabyć je za niższą cenę.

Co się zmieni?

- obowiązujący obecnie 5-proc. VAT na żywność i napoje ma zostać obniżony do zera (dotyczy m.in. mięsa, ryb, produktów mleczarskich, owoców, warzyw, zbóż, napojów mlecznych, soków o min. zawartości owoców powyżej 20 proc. oraz niektórych przetworów),
- do zera miałby zostać obniżony również wynoszący obecnie 8 proc. VAT na gaz,
- VAT na olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG ma zostać obniżony z 23 do 8 proc.,
- podatek na energię cieplną ma być zmniejszony z 8 do 5 proc.,
- zachowana zostanie przyjęta obecnie, obniżona do 5 proc. stawka VAT na energię elektryczną,
- 8-proc. podatek od nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą również planowo ma zostać całkowicie zniesiony.

Według wstępnych wyliczeń budżet państwa poniesie stratę w wysokości niespełna 12 miliardów złotych, z czego największą część stanowić będzie obniżony VAT na paliwa (ponad 3 miliardy złotych). Ustawa ma wejść w życie 1 lutego, a tymczasowe stawki obowiązywać do 31 lipca 2022 roku.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rodowity SlubiczaninTreść komentarza: Dziekuje za mozliwosc objerzenia wywiadu z Pania Baczynska. Ciesze sie bardzo, ze mamy tak profesjonalna lokalna telewizje. Pani Baczynska to skarb dla naszego miasta. Prawdziwa Abmasadorka slubickiej spolecznosci, niezwykle autentyczny i uczciwy czlowiek. Wspaniala nazczycielka, niezwykle profesjonalna, i empatyczna osobowosc. Zycze Pani Baczynskiej jak najwiecej i jak najdluzej zdrowia. To bylo wielkie szczescie 26 lat temu byc uczniem Pani Baczynskiej i Pana Baczynskiego - tak praktyczna i merytoryczna wiedze dot. matematyki i fizyki wykorzystuje do dnia dzisiejszego. To wielka duma majac Pani Baczynska jako Radna Slubic. Pozdrawiam. Rodowity Slubiczanin i Absolwent Panstwa BaczynskichData dodania komentarza: 25.02.2023, 22:53Źródło komentarza: Na finiszu kadencji - rozmowa z radnym odc.1 (Krystyna Baczyńska)Autor komentarza: słubiczaninTreść komentarza: Więcej Bożego Narodzenia w okresie Bożego Narodzenia dla tych co składali życzenia oraz dla wszystkich mieszkańców ziemi słubickiejData dodania komentarza: 08.01.2023, 13:16Źródło komentarza: Życzenia świąteczne od mieszkańców i instytucji związanych z Gminą Słubice.Autor komentarza: nie emerytTreść komentarza: Na obrazku cała sekcja emerytów SMZS w całej okazałościData dodania komentarza: 08.01.2023, 13:03Źródło komentarza: Spotkanie seniorów z posłem na sejm RPAutor komentarza: MelomankaTreść komentarza: Brawo Pani Weronika na flecie! Data dodania komentarza: 08.12.2022, 11:48Źródło komentarza: Ostatnie próby przed Przedświątecznym Koncertem BaśniowymAutor komentarza: piotrekTreść komentarza: Sami swoiData dodania komentarza: 18.11.2022, 23:31Źródło komentarza: Wyzwania dla demokracji w czasach kryzysu - konferencja w CPAutor komentarza: PiotrekTreść komentarza: Kazanie księdza marne na słabą trójkę, po raz kolejny władze zapomniały zorganizować uroczystości pod pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. Tam powinien być odczytany apel pamięci oraz wygłoszone przemówienia przez włodarzy a nie w kościele. Data dodania komentarza: 18.11.2022, 23:26Źródło komentarza: Obchody Święta Niepodległości w Słubicach - podsumowanie
Reklama
Reklama