Koniec handlu w niedzielę. Jak zareagują sklepy?

  • 25.01.2022, 10:13 (aktualizacja 25.01.2022, 13:26)
Koniec handlu w niedzielę. Jak zareagują sklepy? iStock
Niedziela 30 stycznia będzie ostatnią, podczas której będzie można zrobić zakupy w dużych sieciowych sklepach. Od 1 lutego zaczną już obowiązywać nowe przepisy. Co to oznacza dla marketów?

Zakaz handlu w niedzielę w ubiegłym roku był skutecznie obchodzony przez super i hipermarkety. Duże sieci handlowe skorzystały z luk w ustawie i otwierały swoje placówki zgodnie z prawem. Wykorzystały do tego – przypomnijmy – zapis o usługach pocztowych. Schemat był prosty: sieci zawierały umowy z operatorami pocztowymi i dzięki temu w tych sklepach można było nadać lub odebrać paczkę, a przy okazji zrobić zakupy. Markety zaś bez przeszkód mogły handlować w także w niedziele.

Naciski związkowców z Solidarności spowodowały jednak, że parlament ponownie zajął się sprawą zakazu handlu w niedziele. I zaostrzył przepisy. Dopuścił „pocztowe wyjście” jedynie w sytuacji, gdy tego rodzaju działalność stanowi przynajmniej 40 procent przychodów spółki. Handlowcy takich norm nie spełniają. Nowelizacja przepisów zacznie obowiązywać 1 lutego, a to oznacza, że najbliższa niedziela 30 stycznia  będzie ostatnią, podczas której bez problemów zrobimy zakupy w spupermarketach zakupy. Dodajmy jednak, że jest to dzień handlowy wymieniony w ustawie o zakazie handlu.

Czy w tej nowej sytuacji sklepy dostosują się do nowych rozwiązań, czy raczej będą szukały kolejnego sposobu na obejście przepisów? 

Kaufland deklaruje, że placówki z tym szyldem w niedziele niehandlowe będą nieczynne. W przekazanym mediom komunikacie sieć dodaje, że usługi pocztowe nadal będą dostępne w placówkach. Zaznacza także, że liczy, że konkurencja również będzie przestrzegała nowych zasad.

Zastrzega przy tym, że (...) jeżeli konkurencja nadal będzie stosowała rozwiązania pozwalające na prowadzenie handlu 7 dni w tygodniu, nasza sieć może być ponownie zmuszona do podjęcia podobnych kroków”.

Sieć Netto będzie działało sześć dni w tygodniu i dodatkowe we wskazane w ustawie niedziele handlowe. Tak samo będzie w przypadku Carrefour Polska. Lidl i Biedronka zapewniają, że dostosują się do nowych przepisów.

Z kolei Żabka jest w innej sytuacji. Zgodnie ze starymi i nowymi przepisami w niehandlowe niedziele mogą pracować właściciele sklepów, czyli franczyzobiorcy Żabki. Dodatkowo mogą przy tym pomagać członkowie najbliższej rodziny.

Auchan ma zamiar respektować nowe rozwiązania, ale ma też inne rozwiązanie. Wprowadzi je w życie 6 lutego. Otworzy e-sklep, w którym można będzie zrobić zakupy w niedziele, a towar zostanie dostarczony klientowi.

A co o nowych przepisach sądzą klienci? – zapytaliśmy na Facebooku.

Katarzyna: – Przyznam się, że kiedy wszystkie duże sklepy były zamknięte, nie przeszkadzało mi, że nie mogę w niedzielę pójść do sklepu po świeże bułki. Kiedy sklepy były już otwarte, zdarzało mi się robić wtedy drobne zakupy. Ale... nauczyłam się żyć bez handlu w niedzielę.

Piotr: – Z zakupów w marketach w niedzielę korzystałem sporadycznie. Zazwyczaj jeśli miałem taką potrzebę, to zakupy robiłem w sklepach osiedlowych.

Aneta: – Nie przeszkadza mi zakaz handlu w niedzielę, bo i tak nie korzystałam z tej możliwości.

Janusz: – Właściwie jest mi to obojętne, bo nie jestem fanem zakupów, ale złości mnie, że znowu ktoś decyduje, co i kiedy mam albo mogę robić. Z tego powodu –  jestem przeciw!

Niedziele handlowe w 2022 roku

  • 30 stycznia
  • 10 kwietnia
  • 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia

 

 

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe