Od dziś kolejne zmiany dotyczące kwarantanny i izolacji. O czym warto wiedzieć?

  • 15.02.2022, 10:04 (aktualizacja 15.02.2022, 12:58)
  • News4Media
Od dziś kolejne zmiany dotyczące kwarantanny i izolacji. O czym warto… iStock
Przed tygodniem zmieniły się zasady kwarantanny i izolacji. Część z nich weszła w życie w ubiegły piątek. Od dziś (wtorek 15 lutego) obowiązują kolejne. Co się zmienia?

Rząd - przypomnijmy - zdecydował się na wprowadzenie modyfikacji, ponieważ  w najbliższym czasie spodziewany jest spadek liczby zakażeń. Szef resortu zdrowia oznajmił nawet, że w jego ocenie mamy do czynienia z „początkiem końca pandemii”. Choć statystyki Ministerstwa Zdrowia nadal wykazują kilkanaście tysięcy przypadków dziennie, ich liczba zdecydowanie spadła w porównaniu do ubiegłego tygodnia, kiedy było ich nawet ponad 40 tysięcy.

11 lutego zniesiona została tzw. kwarantanna z kontaktu. Osoby wskazane przez zakażonych w wywiadzie epidemicznym jako potencjalnie narażone na emisję wirusa, nie muszą już być w odosobnieniu. Tego dnia sms-y o zakończeniu izolacji otrzymało 79 tysięcy Polaków.

Co zmienia się dziś?

Zgodnie z zapowiedziami rządu od 15 lutego obowiązują następujące zasady:

- z 10 na 7 dni skrócony zostaje okres odbywania kwarantanny, przy czym czas ten liczony będzie od momentu wykonania testu,
- domownicy osoby izolowanej pozostaną w odosobnieniu równolegle – czas ten nie będzie wydłużany, zatem wszyscy mieszkańcy jednego gospodarstwa zakończą kwarantannę jednocześnie.

Decyzję o przedłużeniu izolacji chorego może podjąć lekarz, który wcześniej udzielił porady, jednak nie wcześniej niż w szóstej dobie od wykonania testu. 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe