Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:
Reklama

ZGNIEĆ ŚMIEĆ I DBAJ O ŚRODOWISKO

Tempo życia jest coraz szybsze. Z braku czasu i wielu dodatkowych obowiązków zapominamy o ekologicznym trybie życia. I chociaż wiemy coraz więcej na temat ekologii, to okazuje się, że nie każdy z nas potrafi tę wiedzę przekuć na działania.
Kliknij aby odtworzyć

 

Tempo życia jest coraz szybsze. Z braku czasu i wielu dodatkowych obowiązków zapominamy o ekologicznym trybie życia. I chociaż wiemy coraz więcej na temat ekologii, to okazuje się, że nie każdy z nas potrafi tę wiedzę przekuć na działania.
Bardzo dużym problemem jest coraz większa liczba odpadów. Od lipca 2013 r. w gminie Słubice obowiązuje regulamin utrzymania czystości i porządku. W lipcu też po raz pierwszy mieszkańcy zapłacili za śmieci po nowemu. Rachunek był prosty. Gospodarstwo domowe, które segreguje śmieci wnosi opłatę w wysokości 10 zł za osobę zamieszkującą to gospodarstwo. W przypadku zmieszanych odpadów, czyli nieposegregowanych opłata ta wynosi 15 zł za osobę. Wiele rodzin w tamtym okresie zdecydowało się segregować odpady, ale niektórzy mają problem, jak to robić prawidłowo. To powoduje, że odpady są źle segregowane (szczególnie w zabudowie wielorodzinnej) a także wyrzucane w sposób nieoszczędny (niezgniecione butelki, kartony czy też puszki.)
Przypomnijmy. W gminie Słubice odpady segregujemy, używając 3 pojemników: czarnego, brązowego i szarego. Segregacja śmieci pokazała, że głównym problemem w mieście stały się przepełnione kontenery na odpady suche. Czy chociaż w małym stopniu mamy wpływ na to, by kontenery tak szybko się nie zapełniały, a śmieci nie wysypywały? Problem z tygodnia na tydzień narasta, a wysiłek, wbrew pozorom, nie jest wcale taki duży. Przez maksymalne zmniejszanie objętości wyrzucanych odpadów, więcej śmieci zmieści się w pojemnikach. Wyrzucone niezgniecione butelki plastikowe zabierają cenne miejsce w kontenerach, czego skutkiem jest tworzący się bałagan wokół nich.

Pojawił się bałagan, trzeba to teraz posprzątać, stąd pomysł gminy Słubice, Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Zakładu Usług Wodno-Ściekowych na kampanię społeczną pod nazwą „Zgnieć smieć”. Akcja ma na celu promować używanie zgniatarek a efektem tego ma być mniejsza kubatura odpadów suchych. Pierwszą akcją przeprowadzoną podczas kampanii było spotkanie w centrum miasta, na placu Przyjaźni i zachęcanie mieszkańców naszej gminy do wypróbowania zgniatarek. Zainteresowanie było bardzo duże.


W ramach kampanii przeprowadzone zostały również warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, bo ważne jest nauczenie o segregacji od najmłodszych lat.
Ważne jest też, żeby mieszkańcy zainteresowali się tematem i to, żeby w wielu domach pojawiły się zgniatarki. Bo mieszkańcy będą mieli z tego tytułu wiele korzyści.


Korzyści ze zgniatania:
- wyrzucasz śmieci nawet 5 razy rzadziej
- zmniejszasz objętość śmieci nawet o 80%
- sprawiasz, że rzadziej trzeba opróżniać kontenery, co oszczędza paliwo i emisję spalin
- likwidujesz problem śmieci „wylewających się z kubła” na trawnik – poprawiasz estetykę osiedla

Żeby ułatwić właściwe segregowanie odpadów odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego tematu.

Czy muszę myć kubek po jogurcie itp.?
Nie ma takiego obowiązku.
Gdzie wyrzucić karton po mleku?
Do pojemnika na odpady suche – jest to tzw. odpad wielomateriałowy.
Czy zanim wyrzucę karton po mleku muszę wylać ostatnią kropelkę?
Nie ma takiego obowiązku. Często technicznie jest to niewykonalne. Oczywiście inaczej sytuacja wygląda, gdy chcemy wyrzucić butelkę do połowy pełną. Wtedy należy ją opróżnić.
Co zrobić z olejem po smażeniu?
Taki olej jest odpadem problematycznym. Absolutnie nie można wylewać go do toalety lub do zlewu. Najlepszym wyjściem jest przygotowanie w domu pojemnika na zużyty olej i po jego napełnieniu przywiezienie go do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w poniedziałek, środę lub sobotę w godzinach 8:00-18:00.
Gdzie wyrzucić zużyte waciki i patyczki do uszu?
Do pojemnika na odpady zmieszane.
Gdzie wyrzucić jednorazowe pieluchy?
Do pojemnika na odpady zmieszane.
Gdzie wrzucić papierek po maśle?
Do pojemnika na odpady zmieszane. Podobnie jak każdy inny papier, który jest natłuszczony. Taki materiał, mimo iż pierwotnie nadawał się do powtórnego wykorzystania, po ubrudzeniu tłuszczem nie może być już poddany recyklingowi.
Co zrobić z przeterminowanymi albo nie do końca zużytymi farbami czy innymi chemikaliami?
Przynieść do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Krótkiej 8 w poniedziałek, środę lub sobotę w godzinach 8:00-18:00.
Co zrobić z pojemnikiem po oleju silnikowym?
Przynieść do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Krótkiej 8 w poniedziałek, środę lub sobotę w godzinach 8:00-18:00.
Czy muszę oddzielać materiały od siebie? Np. karton owinięty folią?
Nie ma takiej potrzeby. Takie odpady wyrzucamy do pojemnika na odpady suche – jest to tzw. odpad wielomateriałowy.
Kiedy wywożone są śmieci?
Aktualny harmonogram wywozu odpadów w gminie Słubice zamieszczony jest na stronie http://www.pukslubice.pl/pl/harmonogram-wywozu-odpadow-komunalnych.
Co zrobić ze zużytym/popsutym sprzętem elektronicznym?
Raz na kwartał taki sprzęt odbierany jest również spod pojemników na śmieci. Harmonogram wywozu odpadów wielkogabarytowych oraz odpadów elektronicznych dostępny jest na stronie www.pukslubice.pl. Ważne, aby nie wystawiać takich odpadów pod śmietniki w dowolnym momencie, lecz poczekać do dnia poprzedzającego ich wywóz. Jeśli oczekiwanie nie jest możliwe prosimy skorzystać z możliwości dostarczenia tych odpadów osobiście do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Krótkiej 8 w poniedziałek, środę lub sobotę w godzinach 8:00-18:00.
Gdzie wyrzucić gruz i inne odpady remontowe?
Takie odpady przyjmowane są w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Krótkiej 8 w poniedziałek, środę lub sobotę w godzinach 8:00-18:00. Nie istnieją żadne limity dotyczące maksymalnych gabarytów, wagi czy ilości odpadów przypadających na jednego klienta PSZOK.
Czy puste opakowania po lekach mogę wyrzucić do odpadów suchych?
Tak. Puste opakowania wyrzucamy do pojemnika na odpady suche. Do specjalnych punktów w aptekach oddać należy jedynie przeterminowane leki (Apteka „Vita”, ul. Wrocławska 5j, Apteka „Nowa”, ul. Kopernika 23, Apteka „Millenium”, ul. Mickiewicza 5).


Dlaczego segregowanie śmieci jest tak ważne? Przypomnijmy, że w Polsce obowiązuje nowoczesne prawo wzorowane na normach unijnych, dotyczące m.in. konieczności zbiórki zużytych baterii czy recyclingu starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Z roku na rok podnoszone są wymagania dotyczące np. poziomów odzysku poszczególnych surowców czy recyclingu. Nowe prawo nakłada na gminę obowiązek zwiększania udziału odpadów segregowanych w odbieranych odpadach ogółem. Nie spełnienie rocznego planu tego wskaźnika skutkuje zapłatą przez gminę kary, co zwiększa koszt ogólny odbioru odpadów. Jednak o skuteczności zmieniającego się prawa decyduje jego przestrzeganie i codzienne nawyki każdego z nas. Jesteśmy świadomi, że trzeba dbać o środowisko, ale nie przeszkadza nam to na przykład palić i wywozić śmieci do lasu, nie segregować śmieci itp.

Droga naszych śmieci jest długa i często wymaga wiele dodatkowej pracy. Zobaczmy co się dzieje z naszymi śmieciami. Jak widzicie Państwo Kampania Społeczna Zgnieć śmieć jest niezwykle ważna. Droga posegregowanych odpadów jest o wiele krótsza niż tych zmieszanych. Z posegrenowanych odpadów łatwiej o recykling i upcykling.

RECYKLING
„jest to taki odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu, w tym też recykling organiczny, z wyjątkiem odzysku energii”.

źródło: definicja prawna zawarta w ustawie o odpadach (Dziennik Ustaw 2001 nr 62, pozycja 628)

UPCYKLING
"forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej"

źródło: https://pl.wikipedia.org

Więcej informacji na temat nadania życia naszym śmieciom mieszkańcy dowiedzą się podczas kolejnych akcji , w ramach kampanii. A te już wkrótce. 30 listopada w Collegium Polonicum odbędzie się impreza rodzinno-międzyszkolna z udziałem uczniów naszych szkół. W planach są zawody o tytuł najbardziej ekologicznej szkoły oraz warsztaty.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rodowity SlubiczaninTreść komentarza: Dziekuje za mozliwosc objerzenia wywiadu z Pania Baczynska. Ciesze sie bardzo, ze mamy tak profesjonalna lokalna telewizje. Pani Baczynska to skarb dla naszego miasta. Prawdziwa Abmasadorka slubickiej spolecznosci, niezwykle autentyczny i uczciwy czlowiek. Wspaniala nazczycielka, niezwykle profesjonalna, i empatyczna osobowosc. Zycze Pani Baczynskiej jak najwiecej i jak najdluzej zdrowia. To bylo wielkie szczescie 26 lat temu byc uczniem Pani Baczynskiej i Pana Baczynskiego - tak praktyczna i merytoryczna wiedze dot. matematyki i fizyki wykorzystuje do dnia dzisiejszego. To wielka duma majac Pani Baczynska jako Radna Slubic. Pozdrawiam. Rodowity Slubiczanin i Absolwent Panstwa BaczynskichData dodania komentarza: 25.02.2023, 22:53Źródło komentarza: Na finiszu kadencji - rozmowa z radnym odc.1 (Krystyna Baczyńska)Autor komentarza: słubiczaninTreść komentarza: Więcej Bożego Narodzenia w okresie Bożego Narodzenia dla tych co składali życzenia oraz dla wszystkich mieszkańców ziemi słubickiejData dodania komentarza: 08.01.2023, 13:16Źródło komentarza: Życzenia świąteczne od mieszkańców i instytucji związanych z Gminą Słubice.Autor komentarza: nie emerytTreść komentarza: Na obrazku cała sekcja emerytów SMZS w całej okazałościData dodania komentarza: 08.01.2023, 13:03Źródło komentarza: Spotkanie seniorów z posłem na sejm RPAutor komentarza: MelomankaTreść komentarza: Brawo Pani Weronika na flecie! Data dodania komentarza: 08.12.2022, 11:48Źródło komentarza: Ostatnie próby przed Przedświątecznym Koncertem BaśniowymAutor komentarza: piotrekTreść komentarza: Sami swoiData dodania komentarza: 18.11.2022, 23:31Źródło komentarza: Wyzwania dla demokracji w czasach kryzysu - konferencja w CPAutor komentarza: PiotrekTreść komentarza: Kazanie księdza marne na słabą trójkę, po raz kolejny władze zapomniały zorganizować uroczystości pod pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. Tam powinien być odczytany apel pamięci oraz wygłoszone przemówienia przez włodarzy a nie w kościele. Data dodania komentarza: 18.11.2022, 23:26Źródło komentarza: Obchody Święta Niepodległości w Słubicach - podsumowanie
Reklama
Reklama