Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:
Reklama

Badania naukowe nad historią stadionu w Słubicach

Seminarium naukowe dotyczące historii stadionu w Słubicach powoli dobiega końca. 9 czerwca uczestnicy projektu wzięli udział we wspólnym zwiedzaniu kompleksu, zaś wymiernym efektem przeprowadzonych dotąd działań będą dwujęzyczne audio-przewodniki dla turystów przybywających na słubicki stadion.
Seminarium naukowe dotyczące historii stadionu w Słubicach powoli dobiega końca. 9 czerwca uczestnicy projektu wzięli udział we wspólnym zwiedzaniu kompleksu, zaś wymiernym efektem przeprowadzonych dotąd działań będą dwujęzyczne audio-przewodniki dla turystów przybywających na słubicki stadion.

O seminarium
 
Seminarium naukowe „Stadion w Słubicach. Lokalna historia sportu i produkcja audio-przewodników” to projekt realizowany ze środków Deutsches Kulturforum Östliches Europa e. V. z siedzibą w Poczdamie (http://www.kulturforum-ome.de/).
 
 
 
Pretekstem dla przeprowadzenia badań stały się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Drugi ważny powód to blisko stuletnia, niezwykle ciekawa historia kompleksu stadionowego w Słubicach, nazywanego kiedyś Stadionem Wschodniomarchijskim, a później (błędnie) Stadionem Olimpijskim.
 

Zajęcia seminaryjne dla grupy studentów poprowadzili Dorothee Ahlers z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina i Jacob Venuß z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie przy wsparciu regionalistów Rolanda Semika oraz Eckarda Reißa. Studenci Viadriny spróbowali dotrzeć do wszelkich dotychczasowych publikacji na temat obiektu oraz poszukać źródeł zupełnie nowych.
 
 
 
Zwiedzanie kompleksu sportowego
 

9 czerwca uczestnicy projektu wzięli udział we wspólnym zwiedzaniu kompleksu sportowego w Słubicach. Niemieckojęzyczną wycieczkę po tym terenie poprowadził Roland Semik, który później zadba również o przetłumaczenie audio-przewodników z języka niemieckiego na język polski. Wszyscy turyści zainteresowani historią stadionu będą mogli posłuchać lektora opowiadającego o dziejach tego miejsca, a także organizowanych tu dotąd imprezach.
 
 
 
To już jedna z ostatnich okazji, aby zobaczyć miejscowy pomnik przyrody, tj. historyczny dąb, który rósł w tym miejscu jeszcze przed 1914 r., czyli jeszcze przed tym jak na dawnym żwirowisku ruszyły pierwsze prace nad budową stadionu. 30 maja b.r. podczas oficjalnego otwarcia ścieżki edukacyjnej burmistrz Słubic zapowiedział wycięcie tego drzewa z powodu jego faktycznego obumarcia. W tym samym miejscu powstać ma jednak zupełnie nowe nasadzenie.
 
 
 
Na koniec sobotniego zwiedzania Ariane Afsari z Deutsches Kulturforum wręczyła wszystkim po egzemplarzu książki pt. „Aurith – Urad. Dwie wioski nad Odrą”. Jest to polsko-niemiecka monografia obu miejscowości, wydana w 2006 r. właśnie ze środków Deutsches Kulturforum i w oparciu o opowieści samych mieszkańców.
 
 
 
Prezentacja rezultatów
 
 
 
Oficjalna prezentacja rezultatów seminarium odbędzie się już w środę 20 czerwca b.r. podczas polsko-niemieckiej konferencji naukowej w przedstawicielstwie landu Nadrenia Północna-Westfalia w Berlinie przy Hiroshima-Str. 12-16. Szczegóły korzystania z audio-przewodników zostaną zaś ujawnione w nieco późniejszym terminie.

tekst i zdjęcia: Roland Semik 

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rodowity SlubiczaninTreść komentarza: Dziekuje za mozliwosc objerzenia wywiadu z Pania Baczynska. Ciesze sie bardzo, ze mamy tak profesjonalna lokalna telewizje. Pani Baczynska to skarb dla naszego miasta. Prawdziwa Abmasadorka slubickiej spolecznosci, niezwykle autentyczny i uczciwy czlowiek. Wspaniala nazczycielka, niezwykle profesjonalna, i empatyczna osobowosc. Zycze Pani Baczynskiej jak najwiecej i jak najdluzej zdrowia. To bylo wielkie szczescie 26 lat temu byc uczniem Pani Baczynskiej i Pana Baczynskiego - tak praktyczna i merytoryczna wiedze dot. matematyki i fizyki wykorzystuje do dnia dzisiejszego. To wielka duma majac Pani Baczynska jako Radna Slubic. Pozdrawiam. Rodowity Slubiczanin i Absolwent Panstwa BaczynskichData dodania komentarza: 25.02.2023, 22:53Źródło komentarza: Na finiszu kadencji - rozmowa z radnym odc.1 (Krystyna Baczyńska)Autor komentarza: słubiczaninTreść komentarza: Więcej Bożego Narodzenia w okresie Bożego Narodzenia dla tych co składali życzenia oraz dla wszystkich mieszkańców ziemi słubickiejData dodania komentarza: 08.01.2023, 13:16Źródło komentarza: Życzenia świąteczne od mieszkańców i instytucji związanych z Gminą Słubice.Autor komentarza: nie emerytTreść komentarza: Na obrazku cała sekcja emerytów SMZS w całej okazałościData dodania komentarza: 08.01.2023, 13:03Źródło komentarza: Spotkanie seniorów z posłem na sejm RPAutor komentarza: MelomankaTreść komentarza: Brawo Pani Weronika na flecie! Data dodania komentarza: 08.12.2022, 11:48Źródło komentarza: Ostatnie próby przed Przedświątecznym Koncertem BaśniowymAutor komentarza: piotrekTreść komentarza: Sami swoiData dodania komentarza: 18.11.2022, 23:31Źródło komentarza: Wyzwania dla demokracji w czasach kryzysu - konferencja w CPAutor komentarza: PiotrekTreść komentarza: Kazanie księdza marne na słabą trójkę, po raz kolejny władze zapomniały zorganizować uroczystości pod pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. Tam powinien być odczytany apel pamięci oraz wygłoszone przemówienia przez włodarzy a nie w kościele. Data dodania komentarza: 18.11.2022, 23:26Źródło komentarza: Obchody Święta Niepodległości w Słubicach - podsumowanie
Reklama
Reklama