Otwarcie fermy wiatrowej

  • 03.06.2012, 22:35 (aktualizacja 13.01.2016, 16:07)
  • Wojciech Golubski
media-videoads-piatek-356_otwarcie_farmy_wiatrowej_1
loadingŁaduję odtwarzacz...
W sobotę 12 maja br. Acciona Energia Poland Sp. z o.o. w Warszawie otworzyła nową fermę wiatrową w Golicach

 

ACCIONA Energy Poland uruchomiła swoją pierwszą farmę wiatrową w Polsce o mocy 38 MW w miejscowości Golice w województwie lubuskim. Inwestycja o wartości 223 mln zł otrzymała dofinansowanie z Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

 

Na farmę wiatrową w Golicach składa się 19 wiatraków z turbinami o mocy 2 MW każdy. Wysokość wież, na których zostały osadzone sięga 90 metrów.

Farma została podłączona do sieci pod koniec 2011 r. W sobotę 12 maja br. odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia.

 Wytwarzana na farmie w Golicach czysta energia odpowiada zapotrzebowaniu 40 tys. gospodarstw domowych i zapobiega emisji do atmosfery ponad 77 tys. ton dwutlenku węgla rocznie.

„Polska jest jednym z krajów, w których pragniemy zrealizować nowe inwestycje stanowiące część jasnej strategii Spółki, mającej wzmocnić jej zaangażowanie na arenie międzynarodowej. Jesteśmy pewni, że nowa ustawa przygotowywana przez polski Rząd wzmocni już obecne pozytywne dążenie do osiągnięcia miksu energetycznego, który uwalnia mniej dwutlenku węgla. Oczekujemy, że nowe prawo wprowadzi stabilność regulacyjną, potrzebną dla realizacji naszych inwestycji” - powiedziała prezes ACCIONA Energia Carmen Becerril.

Polska jest trzynastym krajem, w którym ACCIONA posiada i obsługuje farmy wiatrowe. Dołącza ona do sześciu innych krajów europejskich: Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Włoch, Grecji i Węgier, oraz do Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Kanady; a także do krajów w regionie Azji i Pacyfiku – Indii, Korei Południowej i Australii.

W czasie otwarcia Burmistrz Tomasz Ciszewicz zwracił uwagę na bezpośrednie korzyści dla gminy płynące z działalności firmy ACCIONA na nszym terenie tzn. zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, poprawę jakości lokalnych dróg w Golicach, a także dodatkowe wpływy do kasy gminy z tytułu należnego podatku (około 350 tysięcy złotych).

Po oficjalnym otwarciu rozpoczął się piknik, na boisku przy Szkole Podstawowej w Golicach. Czekało sporo atrakcji dla dzieci przygotowano dmuchaną zjeżdżalnię, basen z piłkami, ścianę do wspinaczki, kącik plastyczny, czy trampolinę. Odbyły się koncerty i pokazy taneczne. Stowarzyszenie FSL Aktywni dla Powiatu tradycyjnie przygotowało blok rekreacyjno-sportowy. Dodatkową atrakcją była darmowa grochówka z kuchni polowej oraz  grill.

Wojciech Golubski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe