Zakaz handlu w niedziele ? Co na ten temat sądzą mieszkańcy Słubic?

  • 23.03.2017, 14:26 (aktualizacja 23.03.2017, 15:36)
  • Zuzanna Bilska
846_handel_zakaz_bazar.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Rząd zajął pozytywne stanowisko wobec projektu ustawy w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę. Przypomnijmy, że projekt został opracowany przez NSZZ „Solidarność”. Do tej pory nie znamy liczby niedziel objętych tym zakazem i nie wiem też jakie będą kary za jego złamanie.

Politycy różnie wypowiadają się na temat tego zakazu.  W wypowiedzi dla Newsweeka swoje zdanie wyraził Mateusz Morawiecki - Wicepremier, minister rozwoju i finansów „całkowity zakaz handlu w niedzielę raczej nie wchodzi w grę, ale handel niedzielny powinien zostać ograniczony". W odpowiedzi na zadane przez dziennikarza pytanie „W jakim zakresie” odpowiedział -  "Tu jestem jak najbardziej otwarty na różne formy kompromisu; czy jedna niedziela, czy dwie niedziele, czy trzy niedziele. Może dwie byłoby dobrze - dodał."

Zgodnie z projektem handel mógłby się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia, ostatnią niedziele przed Wielkanocą oraz w ostatnią niedziele następujących miesięcy. Stycznia, Czerwca, Sierpnia. Jak dowiadujemy się dalej, w grę miałaby wchodzić pierwsza niedziela lipca . 

Projekt zakłada również aby w Wigilię Bożego Narodzenia (jeśli nie przypada w niedzielę) oraz w Wielką Sobotę „Handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych ograniczyć do godziny 14” 

Po za zakazem znalazły by się sklepy przedsiębiorców prowadzących indywidualną działalność gospodarczą i wykonujących samodzielnie handel, stacje benzynowe, sklepiki z pamiątkami oraz piekarnie, które znajdują się przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż własnych produktów do godz. 13.

Wyjęte z zakazu są również apteki i punkty apteczne. Projekt zakłada również, że sprzedaż mogłaby się odbywać w placówkach handlowych których powierzchnia nie przekracza 25 mkw, w placówkach usytuowanych w obiektach do obsługi pasażerów a także w kwiaciarniach o powierzchni nie większej niż 50 mkw ( gdzie sprzedaż kwiatów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu placówki.) Spoza zakazu wyjęte są również platformy oraz portale internetowe sprzedające towary. 

Z kamerą udaliśmy się na słubicki bazar aby tamtejsi sprzedawcy wypowiedzieli się czy to dobry pomysł.

Postanowiliśmy zapytać również przypadkowo spotkanych  mieszkańców naszego miasta jak odnoszą się do planowanej ustawy.

Jak widać opinie są różne, jesteśmy ciekawi Państwa opinii, zapraszamy do komentowania i wzięcia udziału w sondzie na stronie www.slubice.tv

Zuzanna Bilska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe