DWUKADENCYJNOŚĆ BURMISTRZÓW, WÓJTÓW I PREZYDENTÓW CORAZ BLIŻEJ

  • 24.03.2017, 09:50 (aktualizacja 24.03.2017, 15:28)
  • HTS Słubice l Masz pomysł na materiał? Zadzwoń do nas : 516015650
846c_studio2_24032017_dwukadencyjnosc_burmistrzow.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W styczniu Mariusz Błaszczak minister spraw wewnętrznych i administracji głośno mówił o tym, że postulat dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów jest w programie PiS. Co oznacza, że partia będzie chciała doprowadzić konsekwentnie swój plan.

Jak powiedział minister w wywiadzie dla portalu samorządowego ( portalsamorzadowy.pl) - "To są standardy w krajach, w których dba się o to, żeby wybory były uczciwe ". Minister powiedział również, że pomysł jest dobry, ponieważ  "powoduje rozmontowanie lokalnych układów, które są niezwykle silne, szczególnie w Polsce lokalnej..."

Propozycje jakie chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość to:

  • tylko jedna tura w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta,
  • ograniczenie rządów prezydentów, burmistrzów i wójtów do dwóch kadencji,
  • jednomandatowe okręgi w powiatach do 20 tysięcy mieszkańców,
  • możliwość kandydowania tylko do jednego organu
  • zakaz startu w wyborach powyżej powiatów komitetów obywatelskich

 

Propozycja PiS oznacza, że w kolejnych wyborach wystartować nie będzie mogło aż 1600 obecnych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W tym również obecny burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz. Jak do tematu ustosunkowują się lokalni przedstawiciele partii oraz obecny burmistrz?

Kilka dni temu Grzegorz Adam Woźniak (PiS)- wiceprzewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. w wywiadzie dla Gazety Prawnej powiedział - "Zdecydowano, że zmiana wchodzi w życie od razu. Do wakacji zostaną przygotowane projekty dotyczące zmian w ordynacji wyborczej oraz w sprawie metropolii warszawskiej "

Jakich kandydatów możemy spodziewać się podczas wyborów w 2018 roku? Czy przedstawiciele partii, z którymi rozmawialiśmy mają już swoich kandydatów ,czy sami wystartują w wyborach? Co na ten temat ma do powiedzenia obecny burmistrz Słubic?

 

W temacie głosu nie chciał zabrać przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości Sławomir Dudzis. Jak twierdzi nie zapoznał się jeszcze z propozycją partii i nie chciałby się w tym temacie wypowiadać.

HTS Słubice l Masz pomysł na materiał? Zadzwoń do nas : 516015650

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ADAm
ADAm 24.03.2017, 17:20
dwukadencyjnosc-jestem za ,ale pod warunkiem,ze obejmie rowniez sejm RP,jak i senat

Pozostałe