Wolontariat w organizacjach - kolejny "Podwieczorek obywatelski"

  • 17.08.2017, 12:26 (aktualizacja 17.08.2017, 13:18)
  • Masz informacje, które mogą nas zainteresować? Zadzwoń 516015650
Wolontariat w organizacjach - kolejny "Podwieczorek obywatelski"
dobrowolna, bezinteresowna, pełna zaangażowania praca na rzecz innych - czyli wolontariat, będzie tematem kolejnego „Podwieczorku Obywatelskiego”. Przedstawiciele organizacji pozarządowych i chętni do zaangażowania się w wolontariat spotkają się 23 sierpnia o godz. 17.00 na plaży Prowincji.

Na spotkanie zapraszam przedstawicieli słubickich organizacji pozarządowych, którzy współpracują z wolontariuszami, ale również te osoby, które chciałyby włączyć się w ich działania, zwłaszcza seniorów i młodzież  mówi Marta Stachowska, opiekunka Sektora 3 Słubice działającego przy Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, który jest organizatorem podwieczorków (w ramach projektu finansowanego przez gminę Słubice).

 

Dlaczego ten temat jest taki ważny?

Organizacje zazwyczaj znają przepisy, ale nie zawsze wiedzą, jak stosować w praktyce niektóre zapisy, np. te związane z ubezpieczeniem wolontariuszy - mówi Agata Fogel, animatorka z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze, która będzie prowadziła spotkanie.

Dlatego przedstawi przede wszystkim kwestie formalne – to, jak prawo reguluje współpracę organizacji z wolontariuszami, kto może korzystać z ich pracy (i jak ma się to do członkostwa w organizacji), jak zawierać i rozwiązywać porozumienia wolontarystyczne, jak wyceniać pracę wolontariusza, co z ubezpieczeniami (zdrowotnym, NNW i OC) oraz jak postępowanie w razie wypadku.

A. Fogel dodaje, że nie mniej ważne są „miękkie” zagadnienia związane ze współpracą organizacji z wolontariuszami, takie jak motywowanie czy zarządzanie ich pracą. O tym również będzie mowa podczas spotkania.

Pomysłodawcą tematu i współorganizatorem podwieczorku jest Fundacja Grupy Pomagamy, która przy wielu swoich akcjach korzysta ze wsparcia wolontariuszy. – Cały czas poszukujemy nowych osób mówi Robert Tomczak, wiceprezes fundacji. I tłumaczy, dlaczego warto pomagać innym.

- Pomaganie jest wartością samą w sobie i sprawia, że człowiek całkiem inaczej spogląda na świat i siebie samego. Najistotniejszym aspektem jest bezinteresowne działanie na rzecz drugiej osoby. Dzięki niemu mamy okazję dzielenia się tym co mamy. Mogą to być wiedza, umiejętności, a czasem energia do działania - tłumaczy. Dodaje, że jest to również okazja do poznawania nowych ludzi czy nabywania nowych umiejętności. Ale najważniejszy jest "dialog" z innymi ludźmi i wspaniały czas spełniania się dla kogoś innego.

 

Jak mówi Marta Stachowiak - Zapraszamy do współorganizowania kolejnych podwieczorków również inne słubickie organizacje pozarządowe. Jeśli macie ciekawy temat, którym chcecie się podzielić,  zachęcam do kontaktu. 

Sektor 3 Słubice przy Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, ul. T. Kościuszki 1, I piętro budynku biblioteki CP

tel. 603 112 487, 884 309 488, 61 82 96 791

Masz informacje, które mogą nas zainteresować? Zadzwoń 516015650

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe