Lokalna Strategia Rozwoju przyczyniła się do rozwoju firm i powstania nowych w naszym regionie.

  • 21.12.2017, 14:04 (aktualizacja 24.01.2018, 14:18)
  • Marta Szymańska-Ptak
Lokalna Strategia Rozwoju przyczyniła się do rozwoju firm i powstania…
Lokalna Grupa Działania Zielona Dolina Odry i Warty z Górzycy (LGD) od roku wdraża Lokalną Strategię Rozwoju na terenie m.in. gminy Słubice. Strategia ta ma przyczynić się do rozwoju obszarów położonych na terenie 7 gmin: Kostrzyn nad Odrą, Witnica, Słońsk, Górzyca, Rzepin, Cybinka i Słubice.

Realizacja strategii polega na przyznawaniu dotacji na działania, które zgodnie z diagnozą są najpotrzebniejsze na naszym terenie.

 

Co to za działania?

 

W pierwszej kolejności wsparcie otrzymali przedsiębiorcy – zarówno już działające firmy jak i osoby fizyczne, które planowały taką działalność dopiero otworzyć. W wyniku naboru przeprowadzonego w styczniu 2017 roku umowy podpisało 10 nowych przedsiębiorców i 8 firm już działających. Jedną z firm, które otrzymały dotacje jest telewizja HTS. Telewizja otrzymała dofinansowanie na zakup sprzętu umożliwiającego prowadzenie transmisji z wydarzeń na żywo.

 

Jakie jeszcze projekty zostały zrealizowane w sferze gospodarczej?

 

Producent wody „Rzepinianka”, która do tej pory sprzedawana była jedynie jako woda gazowana zainwestował w produkcję linii technologicznej do produkcji wody niegazowanej.

Natomiast firma z Kostrzyna nad Odrą wprowadziła usługi półzautomatyzowanego procesu cięcia i gięcia profili stalowych  oraz wdrożenia innowacji produktowej o produkcję schodów stalowych i konstrukcji stanowisk oprzyrządowanych.

Nowi przedsiębiorcy okazali się bardzo kreatywni, w wyniki czego powstało kilka ciekawych firm, m.in. firma projektująca biżuterię używając do tego drukarki 3D, akademia muzyczna czy też firma kompleksowo obsługująca zieleń ogrodową.

 

A co oprócz sfery gospodarczej?

 

W marcu 2017 roku LGD ogłosiła nabór wniosków na rozwój infrastruktury rekreacyjnej, kulturalnej lub turystycznej. W konkursie tym udział wzięły samorządy w partnerstwach z organizacjami pozarządowymi. Ich pomysły na poprawę stanu ww infrastruktury to m.in. rewitalizacja parku w Górzycy, budowa placów zabaw i boisk w Witnicy czy też skatepark w Kostrzynie nad Odrą.

 

Co w najbliższym czasie?

 

Tuż po nowym roku LGD planuje ogłosić kolejne nabory dla nowych przedsiębiorców oraz dla gmin i organizacji pozarządowych. Nabory te będą identyczne tematycznie jak wyżej opisywane zakończone już konkursy. Być może pod koniec roku uda się już natomiast uruchomić działanie szczególnie dedykowane małym organizacjom pozarządowym – konkursy grantowe.

Wszystkie bieżące informacje o wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju znajdują się na stronie www.prow.zdow.pl

 

Marta Szymańska-Ptak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe