Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią - jednym z najmłodszych pisarzy w Polsce

  • 18.04.2018, 10:18 (aktualizacja 18.04.2018, 11:29)
  • Kaja Regińczuk
957_biblioteka_pisarz.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
17 kwietnia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Słubice odbyło się spotkanie autorskie z jednym z najmłodszych pisarzy w Polsce, autorem książek "Speculo" i "Nowy świt" Tomaszem Sobanią.

Młodego pisarza postanowiliśmy zapytać, jak rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem? Dowiedzieliśmy się również wiele innych ciekawostek na temat jego twórczości. 

 

Tomasz Sobania - jeden z najmłodszych w Polsce, dziewiętnastoletni pisarz, autor książek "Speculo" i "Nowy świt". Aktor teatru „Carpe Diem”, zawodnik w sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice i wielki marzyciel.
Pisaniem zajmuje się od jedenastego roku życia, kiedy to zaczął tworzyć swoją pierwszą książkę po przeczytaniu mnóstwa przygodowych powieści. Jak się okazało, pierwsze dwa lata pracy spaliły na panewce, bo pierwsza książka, napisana w dwóch zeszytach nie nadawała się do wydania. Po kolejnych trzech latach mozolnej pracy była gotowa kolejna książka pod tytułem "Speculo", licząca 340 stron. W tym przypadku problemem nie był styl i treść powieści, ale propozycja wydawnictwa, które zaproponowało, że wyda książkę pod warunkiem podziału kosztów z szesnastoletnim wtedy autorem. Kwota 6600 złotych zdecydowanie przekraczała jego możliwości, ale udało dokonać się niemożliwego i zebrać dokładnie 6912 złotych w ciągu 30 dni na portalu PolakPotrafi.pl. Niedługo potem książka była już wydrukowana, a młody autor zaczął jeździć po Polsce, opowiadając na spotkaniach z młodzieżą i nie tylko, ile można dokonać dzięki silnej wierze, wytrwałości i kreatywności, zdobywanej poprzez czytanie książek. W trakcie swoich wyjazdów odwiedził m.in. Pałac Prezydencki w Warszawie, gdzie w styczniu ubiegłego roku wręczył swoje książki Pani Prezydentowej, Agacie Dudzie. Oprócz tego z ust pana Macieja Orłosia otrzymał zaproszenie do studia Telewizji Wirtualnej Polski, które odwiedził 9 marca 2017 roku. Nie poprzestał jednak na laurach i napisał kolejną, wydaną samodzielnie przy nakładzie jedenastu tysięcy złotych, książkę pt. "Nowy świt". Obie książki i cała historia młodego marzyciela zwykle bardzo podobają się rówieśnikom autora i starszym. Na co dzień Tomasz Sobania biega w sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice, gra w lokalnym teatrze, studiuję zaocznie filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i pisze kolejną część "Nowego świtu".

Kaja Regińczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe