Wtorek, 22.01.2019

Wiadomości Samorządowe-Dzień Europy 2018

  • 10.05.2018, 09:12 (aktualizacja 20.07.2018 12:37)
  • Kaja Regińczuk
963f_dni_europy_1.mp4
Dzień Europy 2018 pt.''Europejskie Dziedzictwo Kulturowe'' w tym roku rozpoczął się na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Każdy z przybyłych gości jednogłośnie przyznał, że wspólne świętowanie Dnia Europy przez mieszkańców Słubic i Frankfurtu to doskonały dowód na dobrą współpracę ,okazja do integracji  oraz że duże znaczenie dla Unii ma młodzież. 

Podczas oficjalnego rozpoczęcia uroczystości uhonorowano studentów kilku krajów oraz młodych ludzi ze Słubic, którzy zaangażowali się w promocję święta zyskując tym samym miano Honorowego Ambasadora Dnia Europy 2018. 

- Nie pozwólcie sobie odebrać wolnej, otwartej, wspólnej Europy – mówił przede wszystkim do studentów i uczniów Roman Siemiński, zastępca burmistrza Słubic.

Warto dodać, że świętowanie Dnia Europy w Dwumieście to już długa tradycja.

Po uroczystej inauguracji młodzież, udała się na symulację posiedzenia Parlamentu Europejskiego, i dyskutowała o przyszłości Unii 27 państw.

Uczniowie ze Słubic i Frankfurtu wybrali się na wspólny marsz nordic walking, a niepełnosprawni z obu stron Odry piekli tort europejski. To tylko część z 40 aż przygotowanych wydarzeń odbywających się w Dwumieście Słubice-Frankfurt z okazji Dnia Europy.

Z naszym obiektywem wybraliśmy się na plac mostowy gdzie na wszystkich zainteresowanych czekało wiele ciekawych występów i atrakcji. 

W związku z obchodami Dnia Europy w  Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury można było oglądać wystawę prac uczniów słubickiego Gimnazjum nr 1 i Zespołu Szkół Technicznych w Słubicach poświęconych kulturze krajów Unii Europejskiej.

Jak zainicjowany został pomysł na taką wystawę, która organizowana jest już od kilkunastu lat?

Atrakcji nie mogło zabraknąć w Gminnej Publicznej Bibliotece w Słubicach.

O 15.00, 16.00 i 17.00 Fundacja na rzecz Collegium Polonicum i przedstawicielstwo regionalne Komisji Europejskiej zaprosili na rejsy Zefirem po Odrze . Na statku odbyły się występy polsko-niemieckich chórów, warsztaty plastyczne i konkurs o tematyce europejskie

Wszyscy uczestnicy rejsu byli zachwyceni pomysłem takiej formy wspólnego świętowania Dnia Europy.

Na rejsie pojawił się również nowy Nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą, którego zapytaliśmy co sądzi o możliwościach transgranicznej współpracy.

Zarówno dla nas jak i naszych sąsiadów zza Odry ten dzień był wyjątkowy, jak co roku uświadomił nam iż jesteśmy częścią Unii Europejskiej.

Do zobaczenia już za rok. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaja Regińczuk
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe