Czwartek, 24.01.2019

Mediacja jako metoda rozwiązywania sporów dwunarodowościowych

  • 12.06.2018, 09:44 (aktualizacja 29.06.2018 12:03)
  • Kaja Regińczuk
973_konferencja_cp.mp4
7 czerwca 2018 r. odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa na temat: „Mediacja jako metoda rozwiązywania sporów dwunarodowościowych”. Organizatorem konferencji było Polsko-Niemieckie Centrum Mediacji przy Polsko-Niemieckim Instytucie Badawczym w Collegium Polonicum w Słubicach.

Konferencja  stanowiła doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz wiedzy na temat pozasądowych sposobów rozwiązywania konfliktów o charakterze dwunarodowościowym.

Na uczestników konferencji czekało wiele ciekawych wykładów jednym z nich był wykład otwarty „Nie każdy spór musi kończyć się w sądzie…”

Z pewnością można powiedzieć, że mediacja jest istotna w sprawach transgranicznych, dlaczego? 

 

 

Kaja Regińczuk
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

 Online Ekspert CAM
Online Ekspert CAM 15.06.2018, 21:43
Dzień dobry,

Warto przed dochodzeniem swoich racji w sądzie, zainteresować się tematem mediacji. Mediacja to pozasądowy sposób zakończenia zaistniałego sporu, w których osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji oraz dojściu do wspólnie akceptowalnego porozumienia. Proces ten ma charakter odformalizowany, dobrowolny i poufny, co daje uczestnikom idealne warunki do wypracowania konsensusu. Główne idee, jakie przyświecają mediacji to: poufność (żadne informacje nie wychodzą poza wiedzę osoby mediującej oraz mediatora), niższe koszty w porównaniu z postępowaniem sądowym, krótki czas trwania rozwiązania sporu. Z danych wynika, że średnio dochodzenie roszczeń na drodze sądowej trwa 685 dni, a zakończenie sprawy drogą mediacji trwa tylko od 7 do 30 dni, co pozwala skrócić postępowanie ponad 10-krotnie. Kolejnym istotnym aspektem jest możliwość zachowania pozytywnych relacji między stronami konfliktu, dzięki czemu mediacja pomaga w zachowaniu dobrego wizerunku niezależnie od przyczyny czy sposobu zakończenia sporu.
Gdyby pojawiły się pytania, jestem do dyspozycji.

Z poważaniem,
Online Ekspert Centrum Arbitrażu i Mediacji

Pozostałe