9 NIELEGALNYCH IMIGRANTÓW ZATRZYMANYCH

  • 19.06.2018, 12:23
  • Kaja Regińczuk
9 NIELEGALNYCH IMIGRANTÓW ZATRZYMANYCH SG ŚWIECKO
Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki Straży Granicznej w Świecku zatrzymali 9 obywateli Wietnamu, którzy nielegalnie przebywali w naszym kraju oraz próbowali przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Zatrzymano również kierowców mieszkańców województwa lubelskiego, którzy mieli im pomóc dostać się do Berlina.

Jak informuje kpt. SG Rafał Potocki Rzecznik Prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Do zdarzenia doszło 13 czerwca br. Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki SG w Świecku wytypowali do kontroli trzy pojazdy marki kia jadące w kierunku Niemiec. Okazało się, że w samochodach kierowanych przez mieszkańców województwa lubelskiego znajduje się 9 nielegalnych imigrantów (6 mężczyzn i 3 kobiety w wieku od od 15 do 60 lat) prawdopodobnie obywateli Wietnamu, którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Kierowcy oświadczyli, że podróżują razem i udają się wraz z cudzoziemcami do Berlina. Funkcjonariusze zatrzymali zarówno cudzoziemców jak i przewożących ich kierowców.

W wyniku przeprowadzonej kontroli legalności pobytu ustalono, że obcokrajowcy są obywatelami Wietnamu i przebywają na terenie naszego kraju nielegalnie. Funkcjonariusze SG w związku z usiłowaniem nielegalnego przekroczenia granicy we współdziałaniu z innymi osobami wszczęli wobec cudzoziemców postępowania karne. Obywatele Wietnamu przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karom grzywny lub pozbawienia wolności w zawieszeniu. Do czasu zakończenia prowadzonych postępowań zmierzających do zobowiązania cudzoziemców do powrotu decyzją Sądu Rejonowego w Słubicach przebywać będą w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców. Funkcjonariusze ustalają również, w jaki sposób obywatele Wietnamu wjechali do Polski.

Funkcjonariusze wobec zatrzymanych kierowców, obywateli naszego kraju w wieku od 23 do 24 wszczęli postępowanie karne w związku z udzielaniem pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy. Dwóch przyznało się do popełnionego czynu i dobrowolnie poddało się karze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku oraz karze grzywny. Czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świecku.

Kaja Regińczuk

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe