2018 KONCERT GALOWY Z OKAZJI JUBILEUSZU 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską

  • 18.10.2018, 11:02 (aktualizacja 18.10.2018, 11:42)
  • Jakub Krupowicz
100lat_smok.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Kościół pw. Ducha Świętego w Słubicach 19:30 | wstęp wolny

Jedną z ważniejszych uroczystości w kalendarzu gminnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, jest Koncert Galowy, poświęcony temu jubileuszowi. Pierwotnie zaplanowany w auli Collegium Polonicum, ostatecznie, ze względu na zniszczenie budynku podczas pożaru, odbędzie się on w kościele pw. Ducha Świętego w Słubicach 26 października o 19.30. Koncert ten będzie wyjątkowy w każdym wymiarze. Dawno już w Słubicach nie wystawiane były dzieła takiego rozmachu i w tak wielkiej symfoniczno-chóralnej obsadzie.

Ponadto artyści zaproszeni do tego projektu stworzą specjalnie na tę okazję międzynarodowy zespół składający się z muzyków i śpiewaków pochodzących z Polski, Niemiec i Białorusi. Do dyrygowania całością udało nam się zaprosić maestro Monikę Wolińską, dyrygentkę światowego formatu, pierwszą Polkę w historii, która stanęła za pulpitem dyrygenckim w nowojorskiej Carnegie Hall, profesora warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

W końcu zaś repertuar koncertu, na który składają się wyłącznie dzieła muzyki polskiej, to utwory porywające rozmachem, uwodzące słuchaczy romantyczną kantyleną i głęboko osadzone w narodowej tradycji muzycznej. Usłyszymy poemat symfoniczny Odwieczne Pieśni z op. 10 Mieczysława Karłowicza, o którym muzykolog Henryk Opieński tak pisał na łamach „Sceny i sztuki” na początku XX wieku: „W formie symfonicznego tryptyku wypowiedział autor to, co mu w duszy muzyka-artysty śpiewało, kiedy spoczywając może na granitowych wierchach Tatr (wśród których od lat kilku stale przebywa) dumał o największych zagadkach ludzkiego bytu: o wiekuistej tęsknocie ducha, o miłości i o śmierci...".

Następnie do Brandenburskiej Orkiestry Państwowej dołączą na scenie chóry Salutaris z Mińska oraz Con Sono i Adoramus ze Słubic oraz czwórka solistów, aby wykonać dzieło dużo bardziej współczesne, którego premiera odbyła się zaledwie 10 lat temu. Te Deum (Ciebie Boga wysławiamy) do muzyki Wojciecha Kilara to bardzo osobista wypowiedź kompozytora, dedykowana zmarłej żonie. W warstwie muzycznej dzieło zawiera elementy wyraźnie archaizujące i nawiązujące do tradycji pieśni sakralnych (gregorianka), a także bardzo charakterystyczne dla Kilara elementy minimalizmu i budowania szerokich fraz opartych na wielokrotnych powtórzeniach. To utwór niesamowicie ciekawy, monumentalny i robiący wrażenie także na słuchaczach nie mających wprawy w odbiorze muzyki klasycznej.Małgorzata Trojanowska – sopran,
Aneta Łukaszewicz - alt,
Aleksander Rewiński - tenor,
Rafał Korpik – bas

Chór Kameralny Salutaris (Mińsk),
Zespół wokalny Con Sono (Słubice),
Chór Kameralny Adoramus (Słubice)
Przygotowanie chórów: Olga Yanum, Swietłana Doniec-Łysenko, Barbara Weiser-Lada

Brandenburska Orkiestra Państwowa Frankfurt nad Odrą
Dyryguje Monika Wolińska


Organizator: Słubicki Miejski Ośrodek Kultury; sfinansowano z budżetu Gminy Słubice przy wsparciu Chirurgii Plastycznej Barańscy

Jakub Krupowicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe