Wtorek, 22.01.2019

6. Polsko-Niemiecki spacer na cmentarzu komunalnym w Słubicach

  • 2.11.2018, 12:47 (aktualizacja 02.11.2018 13:00)
  • Kaja Regińczuk
6. Polsko-Niemiecki spacer na cmentarzu komunalnym w Słubicach Katarzyna Semik
Wczorajszego wieczoru z okazji Dnia Wszystkich Świętych odbył się kolejny już Polsko-Niemiecki spacer na cmentarz komunalny w Słubicach, na który przyszło blisko 40 zainteresowanych z Polski, Niemiec, a nawet... Włoch.

''Jedną z niespodzianek spaceru była obecność Laury Tradii, Włoszki doktoryzującej się w Instytucie Antropologii Kulturowej na renomowanym Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. Interesowały ją bowiem losy grobów wojennych bo obu stronach Doliny Środkowej Odry, zarówno tych niemieckich, sowieckich, jak i polskich. Można zatem spodziewać się, że w jej pracy doktorskiej znajdą się również wzmianki o grobach wojennych na ziemi słubickiej jak i z nieco dalszej okolicy.


Uczestnicy wczorajszego spaceru spotkali się o godz. 17 przed kościołem NMP Królowej Polski przy ul. 1 Maja 31 w Słubicach i stamtąd wyruszyli na miejscowy cmentarz komunalny. Podczas wydarzenia była mowa m.in. o polskich tradycjach związanych z Dniem Wszystkich Świętych, różnicach między katolickim Dniem Wszystkich Świętych i ewangelicką Niedzielą Zmarłych, ale i o historii cmentarza komunalnego w Słubicach założonego już w 1814 r., czy nieistniejącej już kaplicy z 1901 r.


Była też krótka opowieść o cmentarzach w tradycjach kresowych i romskich, a na koniec zapalenie symbolicznych zniczy przy wybranych grobowcach. Cmentarz komunalny w Słubicach to miejsce, gdzie spoczywają nie tylko Polacy - mieszkańcy obecnych Słubic, ale także Niemcy. Do zakończenia II wojny światowej Słubice były bowiem prawobrzeżną dzielnicą Frankfurtu nad Odrą o nazwie Dammvorstadt.


Organizatorami wydarzenia, zainicjowanego w latach 90. przez 77-letniego dziś Eckarda Reißa z Frankfurtu nad Odrą (wówczas jeszcze tylko dla Frankfurtczyków), byli w tym roku Roland Semik,społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego i członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą oraz, co nowe, Adam Poholski, współpracujący z Uniwersytetem Ludowym (niem. Volkshochschule) we Frankfurcie nad Odrą, a na co dzień przewodnik wycieczek, a także sekretarz i księgowy Polskiego Towarzystwa do Walki z Kalectwem,Koło w Słubicach.''- Roland Semik Społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego. 
 

Kaja Regińczuk
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe