Gmina zakupi kolejne czujki dymu i tlenku węgla do mieszkań komunalnych

  • 29.01.2019, 08:45 (aktualizacja 29.01.2019, 11:38)
  • Kaja Regińczuk
Gmina zakupi kolejne czujki dymu i tlenku węgla do mieszkań komunalnych
- Po raz drugi przystępujemy do kampanii społecznej „Bezpieczny dom”. Zamontowane w poprzednich latach czujki w ośmiu przypadkach zapobiegły tragedii, bo zaalarmowały mieszkańców o zagrożeniu – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak. Dziś, 28 stycznia 2019, burmistrz podpisał z komendantem powiatowej straży pożarnej Wojciechem Śliwińskim porozumienie o współpracy do 2023 roku.

W praktyce oznacza to, że w kolejnych budynkach komunalnych montowane będą czujki dymu oraz tlenku węgla. Ilość zależna będzie od możliwości finansowych w danym roku budżetowym. Gmina do końca września każdego roku poinformuje strażaków o tym, ile czujek zamierza kupić, a oni je zamontują.

– Takie czujki w znaczący sposób pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo osób i ustrzec mieszkańców przed zarówno zatruciem tlenkiem węgla, jak również pożarem – mówi burmistrz M. Olejniczak, a komendant W. Śliwiński dodaje, że przy okazji montażu strażacy informują słubiczan o prawidłowym używaniu urządzeń domowych, które mogą spowodować powstanie pożaru lub pojawienie się tlenku węgla. Sprawdzają też, przy pomocy anemometru, skuteczność wentylacji.

W ubiegłym roku zamontowano blisko 30 czujek czadu i dymu. W tym okresie na terenie gminy Słubice doszło do 17 zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla. W ośmiu przypadkach załączona czujka zaalarmowała mieszkańców, co mogło uratować im życie. Pierwsza edycja kampanii „Bezpieczny dom” miała miejsce w latach 2014-2018.

(Info.pras.Beata Bielecka)

Kaja Regińczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe