Czy w Słubicach powinien powstać cmentarz dla zwierząt?

  • 13.02.2019, 14:36 (aktualizacja 15.02.2019, 14:03)
  • Kaja Regińczuk
1043d_wiadomosci_samorzadowe.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
To pytanie, gmina Słubice zada wkrótce mieszkańcom, którzy swoje zdanie będą mogli wyrazić uczestnicząc w sondzie na ten temat. O cmentarzu dla zwierząt zastępca burmistrza Adriana Dydyna-Marycka oraz pracownicy magistratu rozmawiali 6 lutego, m.in. z przedstawicielami stowarzyszenia Animals, powiatowej inspekcji weterynaryjnej i Sanepidu. Było to konsekwencją informacji przekazanej gminie, że w sąsiedztwie parku przy Słubickim Ośrodku Sportu i Rekreacji, powstał nielegalny cmentarzyk dla zwierząt. W 11 miejscach nieznane osoby pochowały tam prawdopodobnie swoje psy, co wynika ze zdjęć czy napisów na niektórych nagrobkach.

 Teren ten będzie musiał zostać uprzątnięty ponieważ grzebowisko zostało urządzone w sposób nielegalny. Dlatego gmina zwraca się z apelem do osób, które pochowały tam swoje zwierzęta, żeby do 8 marca zlikwidowały nagrobki. 

Prowadzenie cmentarza dla zwierząt nie należy do zadań własnych gminy. W Polsce jest kilkanaście cmentarzy dla psów czy kotów. Działają one wszystkie na zasadach komercyjnych. Urzędnicy podkreślają, że rozumieją uczucia do zwierząt i to, że niektóre osoby traktują swoje czworonogi jak członków rodziny. Dlatego  jeśli cmentarz dla zwierząt w Słubicach chciałoby urządzić i administrować tym miejscem na przykład stowarzyszenie Animals lub do gminy zgłosiłby się w tym temacie jakiś inwestor, gmina spróbowałaby pomóc, o ile oczywiście będzie taka wola mieszkańców. Gmina sprawdziłaby, czy dysponuje odpowiednim terenem na taki cmentarz, bo przepisy są w tej kwestii restrykcyjne.

Podczas spotkania w magistracie ustalono m.in. że członkowie stowarzyszenia Animals włączą się w akcję informacyjną gminy, której celem jest przybliżenie mieszkańcom przepisów związanych z pochówkiem zwierząt i wskazanie cmentarzy dla zwierząt, gdzie można legalnie je pochować. Gmina przygotuje ulotki na ten temat, które będą kolportowane przez Animalsów, a także dostępne np. u lekarzy weterynarii.

Kaja Regińczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe