Blisko 700 tys. euro dotacji na naukę języka sąsiada!

  • 11.03.2019, 08:50 (aktualizacja 11.03.2019, 12:47)
  • Kaja Regińczuk
1049_pol_de_gmina.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Unia Europejska dofinansuje słubicko-frankfurcki projekt „ Język sąsiada w Dwumieście”. Dzięki temu projektowi 400 uczniów gminnych szkół będzie się uczyć języka niemieckiego, a u naszych sąsiadów będą lekcje języka polskiego.

Komitet Monitorujący zatwierdził listę projektów, które w województwie lubuskim otrzymają unijne dofinansowanie. Między cztery samorządy podzielono w sumie ponad 2,1 mln euro. Blisko 700 tys. euro przyznano projektowi, w którym liderem jest gmina Słubice, a partnerami miasto Frankfurt i RAA Brandenburg. Cały projekt ma budżet 800 tys. euro.

Dzięki temu uczniowie z rocznika 2008/2009, wszystkich szkół podstawowych w gminie Słubice, będą się pilotażowo, przez dwa lata, uczyć języka niemieckiego. W planach są dwie godziny zajęć tygodniowo. Z kolei lekcje języka polskiego, dla 300 uczniów, zostaną wprowadzono w szkołach po niemieckiej stronie. Oprócz tego młodzież będzie poznawać język sąsiada w czasie kilkudniowych wycieczek za Odrę, dokształcać językowo będą się też mogli nauczyciele, ponadto elementem projektu są warsztaty interkulturowe i szkolenia.

- Po zakończeniu dwuletniego projektu przeprowadzimy ewaluację i ocenimy, jakie jest zapotrzebowanie, po obu stronach granicy, na tego typu lekcje w szkołach – mówi dr Joanna Pyrgiel z Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji. – W tej chwili języka niemieckiego naucza się w naszych szkołach w klasach 7-8, a warto by było wprowadzić go już wcześniej.

 

(Info.pras.Beata Bielecka-Rzecznik prasowy UM.) 

Kaja Regińczuk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe