Czwartek, 22.08.2019

Co w programie Dni Europy 2019?

  • 30.04.2019, 09:19 (aktualizacja 30.04.2019, 09:52)
  • Kaja Regińczuk
Co w programie Dni Europy 2019?
Wielkimi krokami zbliża się 9 maja, czyli Dzień Europy, który co roku hucznie obchodzony jest w naszym Dwumieście. Symulacja posiedzenia Parlamentu Europejskiego z udziałem 70 polskich i niemieckich uczniów, spotkanie biskupów z obu stron Odry, którzy rozmawiać będą o chrześcijańskiej odpowiedzialności za pokój, interaktywny rajd pieszy po Frankfurcie i Słubicach, a nawet polsko-niemiecki kurs tańca i hip-hop na granicy...to tylko część propozycji, jakie pogranicze przygotowało dla swoich mieszkańców, żeby uczcić wspólnie, kolejny Dzień Europy.

Po raz dziewiąty Słubice i Frankfurt organizują Dzień Europy, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Europejskie spotkania w Dwumieście”. Inauguracyjnym spotkaniem będzie symulacja posiedzenia Parlamentu Europejskiego, które rozpocznie się o 9.00 w Collegium Polonicum. Młodych ludzi, z obu stron Odry, przywitają burmistrzowie Dwumiasta: Mariusz Olejniczak i Rene Wilke, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Thomas Kralinski z landu Brandenburgia, Bernhardem Schnittgerem z przedstawicielstwa Komisji UE w Berlinie oraz starosta słubicki Leszek Bajon.

Program Dnia Europy obfituje w wiele ciekawych spotkań, które przygotowało wspólnie 15 instytucji z Dwumiasta. Zapraszamy m.in. na Wyspę Ziegenwerder, gdzie podczas pikniku będzie można porozmawiać o przyszłości Europy (wyniki dyskusji zostaną zaprezentowane w czerwcu podczas Festiwalu Unithea ), na warsztaty Street Art, kurs tańca, podczas którego będzie okazja poznać polską i niemiecką kulturę poprzez taniec charakterystyczny dla danego kraju czy warsztaty w laboratorium chemicznym, gdzie młodzi ludzie przeprowadzą doświadczenia obrazujące skutki aktywnego i biernego palenia. Będzie też konkurs wiedzy „Polska i Słubice w Unii Europejskiej” wycieczka po Dwumieście organizowana przez Polsko-Niemiecką Informację Turystyczną, która zakończy się na dachu Collegium Polonicum, a wieczorem transgraniczne party przy polskiej i niemieckiej muzyce.

Nad Dniem Europy w Dwumieście patronat objęli: premier Brandenburgii dr Dietmar Woidke, wojewoda lubuski Władysław Dajczak i marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Dzień Europy, wspólnie z partnerami z obu stron Odry, przygotowało Frankfurcko-Słubickie Centrum Kooperacji.

Do 3 maja można zgłaszać jeszcze udział w niektórych wydarzeniach dzwoniąc pod numer tel. +49 335 606 985-14 lub pisząc maila na adres: [email protected]

Cały program Dnia Europy można znaleźć na stronie: www.frankfurt-slubice.eu oraz w załącznikach do tej informacji.

 

(info.pras.Beata Bielecka) 

Kaja Regińczuk
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe