Policja podsumowuje majówkę 2019 pod względem bezpieczeństwa

  • 07.05.2019, 09:52 (aktualizacja 07.05.2019, 11:20)
  • Kaja Regińczuk
1065_wt_policja_majowka.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Za nami długi weekend majowy, jak co roku nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwała słubicka policja, która na naszą prośbę podsumowała majówkę pod względem bezpieczeństwa.

''Funkcjonariusze ruchu drogowego od wtorku do niedzieli nałożyli łącznie 50 mandatów karnych za popełnione wykroczenia. Odnotowaliśmy jeden wypadek i 10 kolizji. Niestety liczne apele o rozwagę za kierownicą nie dotarły do wszystkich kierowców, o czym świadczy znaczna liczba nietrzeźwych na drogach powiatu słubickiego.

Wydłużony weekend majowy wiąże się ze zwiększeniem natężenia ruchu turystycznego i lokalnego na drogach. Do najbardziej zagrożonych arterii komunikacyjnych powiatu słubickiego zaliczyć należy drogi krajowe i wojewódzkie. Na drogach tych na co dzień obserwuje się wysokie natężenie ruchu, dodatkowo narastające w okresie weekendowym.

Mając powyższe na uwadze, w dniach od 30 kwietnia do 5 maja słubiccy policjanci przeprowadzili wzmożone działania prewencyjno - kontrolne pn. ”Majowy weekend”. Działania miały na celu ograniczenie ilości zdarzeń drogowych i ich ofiar na drogach powiatu słubickiego w ruchu kołowym i pieszym.  

Majowy weekend nie był pozbawiony nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Pomimo wielu informacji medialnych o tragicznych w skutkach wypadkach drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących, a także apeli policyjnych kierowanych do kierowców aby nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu wciąż na naszych drogach spotyka się nieodpowiedzialnych kierujących. Dowodów takich nieodpowiedzialnych zachowań nie trzeba długo szukać. W ciągu wydłużonego majowego weekendu policjanci na drogach powiatu słubickiego zatrzymali siedmiu nietrzeźwych kierowców.

Dwóch kierujących odpowie za wykroczenie - kierowania pojazdem w stanie po użyciu alkoholu. U pozostałych, badanie na zawartość alkoholu wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie, co oznacza, że odpowiedzą teraz przed sądem za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Niechlubnym rekordzistą majowego weekendu okazał się 35-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego, który kierował samochodem marki Volvo mając w organizmie blisko 3,5 promila alkoholu.

Wszyscy nietrzeźwi kierujący stracili swoje prawa jazdy, natomiast za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą teraz przed sądem. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata uprawnień do kierowania pojazdami oraz sądowy zakaz jazdy.

Podsumowując przeprowadzone działania i ilość policjantów na terenie całego powiatu słubickiego należy stwierdzić, iż nawet największa ilość funkcjonariuszy czuwających nad bezpieczeństwem nie jest w stanie uchronić każdego mieszkańca przed bezmyślnością innych. Tak duża liczba nietrzeźwych kierujących nie jest wynikiem braku kontroli ze strony policjantów, lecz brakiem wyobraźni i odpowiedzialności uczestników ruchu drogowego. Należy pamiętać, że wsiadając za kierownicę ponosimy odpowiedzialność nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego. Każdy kierowca powinien bezwzględnie przestrzegać zasady: PIŁEM NIE JADĘ!

W trakcie działań funkcjonariusze ruchu drogowego nałożyli łącznie 50 mandatów karnych za popełnione wykroczenia i pouczyli 31 kierujących. Na terenie powiatu słubickiego doszło do jednego wypadku drogowego i 10 kolizji.'' 

(Info.pras. KPP Słubice) 

Kaja Regińczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe