Wiadomości Samorządowe - Uroczyste Obchody 30.rocznicy wolnych wyborów!

  • 05.06.2019, 09:13 (aktualizacja 07.06.2019, 15:15)
  • Kaja Regińczuk
1074d_wiadomosci_samorzadowe_4_06_2019.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
We wtorek 4 czerwca w Collegium Polonicum z inicjatywy burmistrza Mariusza Olejniczaka, przy współudziale gmin: Rzepin, Ośno Lubuskie, Cybinka i Górzyca, a także Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu i poznańskiego oddziału IPN, odbyły się obchody 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce.

Tego dnia gościliśmy przedstawicieli wszystkich gmin powiatu słubickiego, a także naukowców Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Instytutu Pamięci Narodowej, których zapytaliśmy dlaczego warto obchodzić takie rocznice oraz jak po 30 latach zmienił się nasz kraj? 

Podczas obchodów historię tamtych czasów przybliżyli nam: politolog prof. UAM dr hab. Tadeusz Wallas, prof. UAM dr hab. Elżbieta Lesiewicz z Zakładu Najnowszej Historii Politycznej oraz dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr Rafał Reczek. 

W drugiej części odbyła się dyskusja z udziałem działaczy Solidarności, samorządowców z gmin powiatu słubickiego oraz publiczności, którą moderowała prof. UAM dr hab. Magdalena Musiał-Karg. 

Całą uroczystość uświetniły występy lokalnych artystów. 

Na koniec przyszedł czas na wręczenie nagród zwycięzcom konkursu wiedzy historycznej ''Polska droga do wolności 1980-1990'', który odbył się 16 maja w Górzycy. Wzięło w nim udział 14 drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjów. Poziom wiedzy był tak duży, że potrzebne były 2 dogrywki. 

III miejsce w konkursie zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kowalowie.

II miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Słubicach 

Natomiast I miejsce trafiło na ręce uczniów z Gimnazjum nr 1 w Słubicach. 

Zwycięzców zapytaliśmy, jakie znaczenie ma dla nich wygrana w konkursie?

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Kaja Regińczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe