Czy Słubice i Frankfurt będą Europejską Stolicą Kultury?

  • 07.08.2019, 09:00 (aktualizacja 07.08.2019, 09:38)
  • Kaja Regińczuk
Czy Słubice i Frankfurt będą Europejską Stolicą Kultury?
Słubice i Frankfurt będą się starać o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.  Burmistrzowie dwumiasta: Mariusz Olejniczak i René Wilke ogłosili to w poniedziałek, 5 sierpnia, podczas wizyty szefa niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Heiko Maasa i premiera Brandenburgii Dietmara Woidke. - Na razie opracowujemy koncepcję, za trzy lata chcielibyśmy oficjalnie złożyć wniosek – zapowiedział burmistrz M. Olejniczak. Dwumiasto chce zostać Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku. Nadburmistrz Frankfurtu René Wilke poinformował, że pomysł pojawił się w czasie debaty nad Słubicko-Frankfurckim Planem Działania 2020-2030, który poparli 9 maja  radni z obu miast.

Obaj burmistrzowie uznali, że dwumiasto, które opiera swoją działalność na idei europejskiej byłoby dobrą lokalizacją dla Europejskiej Stolicy Kultury. Tytuł ten jest przyznawany przez Unię Europejską co najmniej dwóm miastom. Celem jest promowanie europejskiego dziedzictwa kulturowego i międzynarodowego współistnienia. Przy finansowym wsparciu z Brukseli Słubice i Frankfurt mogłyby rozwinąć swoją ofertę kulturalną i stać się jeszcze ciekawszym miejscem dla mieszkańców i turystów. Jury, które ocenia wnioski, bierze pod uwagę kilka kryteriów, m.in. europejski wymiar zgłoszenia, potencjał artystyczny i zaangażowanie społeczeństwa.

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke, który jest też koordynatorem rządu ds. niemiecko-polskiej współpracy, obiecał podczas poniedziałkowej wizyty w dwumieście wsparcie naszych starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. - Jest to świetny pomysł, który pomoże obu miastom iść naprzód i wzmocnić spójność w regionie – stwierdził.

 - Już sam proces aplikowania o miano Europejskiej Stolicy Kultury jest doskonałym sposobem na promocję dwumiasta i czyni nas jeszcze ciekawszym miejscem na europejskiej mapie kulturalnej i turystycznej – mówi dyrektor Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury Tomasz Stefański.  - Ważne jest też, żebyśmy stawiali sobie ambitne cele, które będą stanowić nowe impulsy naszego wspólnego rozwoju–  dodaje.

(Info.pras.Beata Bielecka UM)

Kaja Regińczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe