Gmina zaprasza na uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej

  • 20.08.2019, 09:39 (aktualizacja 20.08.2019, 09:45)
  • Kaja Regińczuk
Gmina zaprasza na uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej
W poniedziałek 2 września 2019, o 12.00, na terenie byłego hitlerowskiego obozu pracy wychowawczej w Świecku, odbędą się gminne uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Dzień wcześniej w Słubicach, o 12.00, spotkamy się na placu Sybiraków przy pomniku poświęconym wszystkim Polakom walczącym o niepodległość kraju. Do wzięcia udziału w uroczystościach zachęcają burmistrz Mariusz Olejniczak i przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Cholewczyński.

W niedzielę 1 września, na placu Sybiraków, będzie krótka uroczystość połączona ze złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem, na którą serdecznie zapraszamy mieszkańców. Główne obchody rocznicy wybuchu II wojny odbędą się dzień później w Świecku. Teren byłego obozu to ważne miejsce martyrologii na ziemi słubickiej.

Na uroczystości zaprosiliśmy m.in. marszałek Elżbietę Annę Polak i członków zarządu województwa, wojewodę lubuskiego Władysława Dajczaka, starostę słubickiego, władze Frankfurtu nad Odrą, duchownych różnych wyznań, przedstawicieli szkół, stowarzyszeń, służby mundurowe.

W programie jest m.in. odczytanie apelu poległych, modlitwa ekumeniczna, salwa honorowa, złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar byłego, hitlerowskiego obozu pracy wychowawczej w Świecku.

Niewinnie brzmiąca nazwa obozu Oderblick (Widok na Odrę) to zaprzeczenie tego, czym to miejsce było w rzeczywistości. Obóz, który powstał w 1940 roku, i podlegał gestapo, kryje wstrząsające historię. Więziono tu łącznie ok. 4 tys. osób. m.in. Polaków, Żydów, Francuzów, Belgów, Hiszpanów, Rosjan, Białorusinów, ale też niepoprawnych politycznie Niemców.

Zmuszani do nieludzkiej pracy przy budowie pobliskiej autostrady, w żwirowni, w gospodarstwach rolnych i różnych zakładach, często torturowani i głodzeni przeżyli tu piekło. W styczniu 1945 r., gdy Rosjanie byli coraz bliżej Berlina, obóz w Świecku został ewakuowany, a więźniów pognano do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Siedmiotygodniowy "marsz śmierci" przeżyła tylko część osób. Około 70 więźniów, którzy z powodu chorób, nie byli w stanie iść, zamknięto w obozowym baraku w Świecku i spalono żywcem. O historii tego miejsca przypomina pomnik, który stanął we wsi w 1977 roku.

(Info.pras. Beata Bielecka UM)

Kaja Regińczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe