Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:
Reklama

Gmina zaprasza na uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej

W poniedziałek 2 września 2019, o 12.00, na terenie byłego hitlerowskiego obozu pracy wychowawczej w Świecku, odbędą się gminne uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Dzień wcześniej w Słubicach, o 12.00, spotkamy się na placu Sybiraków przy pomniku poświęconym wszystkim Polakom walczącym o niepodległość kraju. Do wzięcia udziału w uroczystościach zachęcają burmistrz Mariusz Olejniczak i przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Cholewczyński.

W niedzielę 1 września, na placu Sybiraków, będzie krótka uroczystość połączona ze złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem, na którą serdecznie zapraszamy mieszkańców. Główne obchody rocznicy wybuchu II wojny odbędą się dzień później w Świecku. Teren byłego obozu to ważne miejsce martyrologii na ziemi słubickiej.

Na uroczystości zaprosiliśmy m.in. marszałek Elżbietę Annę Polak i członków zarządu województwa, wojewodę lubuskiego Władysława Dajczaka, starostę słubickiego, władze Frankfurtu nad Odrą, duchownych różnych wyznań, przedstawicieli szkół, stowarzyszeń, służby mundurowe.

W programie jest m.in. odczytanie apelu poległych, modlitwa ekumeniczna, salwa honorowa, złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar byłego, hitlerowskiego obozu pracy wychowawczej w Świecku.

Niewinnie brzmiąca nazwa obozu Oderblick (Widok na Odrę) to zaprzeczenie tego, czym to miejsce było w rzeczywistości. Obóz, który powstał w 1940 roku, i podlegał gestapo, kryje wstrząsające historię. Więziono tu łącznie ok. 4 tys. osób. m.in. Polaków, Żydów, Francuzów, Belgów, Hiszpanów, Rosjan, Białorusinów, ale też niepoprawnych politycznie Niemców.

Zmuszani do nieludzkiej pracy przy budowie pobliskiej autostrady, w żwirowni, w gospodarstwach rolnych i różnych zakładach, często torturowani i głodzeni przeżyli tu piekło. W styczniu 1945 r., gdy Rosjanie byli coraz bliżej Berlina, obóz w Świecku został ewakuowany, a więźniów pognano do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Siedmiotygodniowy "marsz śmierci" przeżyła tylko część osób. Około 70 więźniów, którzy z powodu chorób, nie byli w stanie iść, zamknięto w obozowym baraku w Świecku i spalono żywcem. O historii tego miejsca przypomina pomnik, który stanął we wsi w 1977 roku.

(Info.pras. Beata Bielecka UM)


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rodowity SlubiczaninTreść komentarza: Dziekuje za mozliwosc objerzenia wywiadu z Pania Baczynska. Ciesze sie bardzo, ze mamy tak profesjonalna lokalna telewizje. Pani Baczynska to skarb dla naszego miasta. Prawdziwa Abmasadorka slubickiej spolecznosci, niezwykle autentyczny i uczciwy czlowiek. Wspaniala nazczycielka, niezwykle profesjonalna, i empatyczna osobowosc. Zycze Pani Baczynskiej jak najwiecej i jak najdluzej zdrowia. To bylo wielkie szczescie 26 lat temu byc uczniem Pani Baczynskiej i Pana Baczynskiego - tak praktyczna i merytoryczna wiedze dot. matematyki i fizyki wykorzystuje do dnia dzisiejszego. To wielka duma majac Pani Baczynska jako Radna Slubic. Pozdrawiam. Rodowity Slubiczanin i Absolwent Panstwa BaczynskichData dodania komentarza: 25.02.2023, 22:53Źródło komentarza: Na finiszu kadencji - rozmowa z radnym odc.1 (Krystyna Baczyńska)Autor komentarza: słubiczaninTreść komentarza: Więcej Bożego Narodzenia w okresie Bożego Narodzenia dla tych co składali życzenia oraz dla wszystkich mieszkańców ziemi słubickiejData dodania komentarza: 08.01.2023, 13:16Źródło komentarza: Życzenia świąteczne od mieszkańców i instytucji związanych z Gminą Słubice.Autor komentarza: nie emerytTreść komentarza: Na obrazku cała sekcja emerytów SMZS w całej okazałościData dodania komentarza: 08.01.2023, 13:03Źródło komentarza: Spotkanie seniorów z posłem na sejm RPAutor komentarza: MelomankaTreść komentarza: Brawo Pani Weronika na flecie! Data dodania komentarza: 08.12.2022, 11:48Źródło komentarza: Ostatnie próby przed Przedświątecznym Koncertem BaśniowymAutor komentarza: piotrekTreść komentarza: Sami swoiData dodania komentarza: 18.11.2022, 23:31Źródło komentarza: Wyzwania dla demokracji w czasach kryzysu - konferencja w CPAutor komentarza: PiotrekTreść komentarza: Kazanie księdza marne na słabą trójkę, po raz kolejny władze zapomniały zorganizować uroczystości pod pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. Tam powinien być odczytany apel pamięci oraz wygłoszone przemówienia przez włodarzy a nie w kościele. Data dodania komentarza: 18.11.2022, 23:26Źródło komentarza: Obchody Święta Niepodległości w Słubicach - podsumowanie
Reklama
Reklama