Jak wspierać dzieci? Zapraszamy na Sobotę dla Rodziców

  • 24.09.2019, 08:59 (aktualizacja 24.09.2019, 09:02)
  • Kaja Regińczuk
Jak wspierać dzieci? Zapraszamy na Sobotę dla Rodziców
Jak reagować na trudności dziecka, jak wspierać je w nauce, jak tworzyć domowe zasady korzystania z mediów cyfrowych? O tym m.in. będą rozmawiać z rodzicami psycholodzy i terapeuci podczas wykładów i warsztatów podnoszących kompetencje i umiejętności wychowawcze, na które gmina Słubice zaprasza 28 września 2019 r. do Collegium Polonicum.

Ruszamy od 9.00. Na początek trzy wykłady: Joanny Misiek- Zbierskiej „Jak wspierać dziecko w nauce”, dr. Macieja Dębskiego „Miłość, bezpieczeństwo, przynależność - czyli o tym, czego szukamy w smartfonach” oraz Małgorzaty Łuby „Pierwsza pomoc emocjonalna. Jak reagować na trudności dziecka".

Od 13.00 do 16.00 będą warsztaty, na które także serdecznie zapraszamy.

* „Tworzenie domowych zasad korzystania z mediów cyfrowych”, dr Maciej Dębski

* „Domowa apteczka w niepewności i nieśmiałości dziecka”, Joanna Misiek - Zbierska

* „Pierwsza pomoc emocjonalna - jak reagować na trudności dziecka”, Małgorzata Łuba

W związku z ograniczoną ilością miejsc na poszczególne warsztaty o uczestnictwie w nich będzie decydować kolejność zgłoszeń.

Rejestracja uczestników będzie odbywać się 28 września 2019 r. od godziny 9.00 w holu Collegium Polonicum.

Udział oraz poczęstunek dla uczestników jest bezpłatny, ponieważ jego koszt został opłacony z budżetu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii dla gminy Słubice na 2019 rok.

Opis wykładów i warsztatów

Wykład „Jak wspierać dziecko w nauce”, Joanny Misiek - Zbierskiej skoncentruje się na tym, jakie umiejętności w przygotowaniu do szkoły oraz na każdym etapie edukacji należy zaopiekować, by dzieci sprawnie się uczyły i robiły to samodzielnie. Wspomnimy o tym, jaki wpływ ma przyjęcie roli w grupie na wyniki szkolne i odwrotnie. Przyjrzymy się rozmaitym problemom dzieci, a rodzice dostaną podpowiedzi jak postępować w takich przypadkach.

Podczas wykładu „Miłość, bezpieczeństwo, przynależność - czyli o tym, czego szukamy w smartfonach” zostaną zaprezentowane najważniejsze wyniki badań prowadzonych w Polsce na próbie 51 tysięcy uczniów, w celu określenia jakim pokoleniem są młodzi cyfrowi. W jaki sposób używają oni cyfrowych dobrodziejstw, na jakie zagrożenia są oni najbardziej narażeni. Podczas wystąpienia nakreślona zostanie również rola rodziców w procesie wchodzenia do świata mediów cyfrowych.

Wykład i warsztaty Małgorzaty Łuby pn. „Pierwsza pomoc emocjonalna - jak reagować na trudności dziecka” to czas poświęcony na uwrażliwienie na problematykę skutków niewyrażonych emocji. Życie jest pełne emocji – tych przyjemnych i pożądanych, tych trudnych i niechcianych. My i nasze dzieci doświadczamy ich na każdym kroku, szczególnie wtedy, kiedy dzieje się coś ważnego. Ale… czy na pewno wiemy, czym tak naprawdę są, jak można je rozumieć i nimi kierować? Podczas warsztatu zastanowimy się, w jaki sposób i jakimi codziennymi działaniami rodzice szybko i efektywnie mogą pomagać swoim dzieciom radzić sobie z emocjami, aby nierozpoznane, nieujawnione lub nadmiernie skumulowane nie zaczęły szkodzić.

Warsztat „Domowa apteczka w niepewności i nieśmiałości dziecka” będą dotyczyć kluczowych kompetencji i postaw dziecka. Jak je kształtować w procesie wychowawczym, by dziecko wyrosło na dobrego dorosłego. Zgromadzimy pomysły na wzmacnianie dziecka, na wpieranie jego pewności siebie i odwagi. Porozmawiamy o tym, co zachęca dzieci i młodzież do działania. Warsztaty będą uwzględniać projektowanie systemu wychowawczego w oparciu o własne możliwości, docieranie do wewnętrznych zasobów w kształtowaniu pełnego mocy człowieka oraz zagadnienie pewności siebie z podkreśleniem wiary we własne możliwości.

Warsztat „Tworzenie domowych zasad korzystania z mediów cyfrowych” to prezentacja najważniejszych etapów tworzenia domowych kodeksów korzystania z mediów cyfrowych. Zostanie zwrócona uwaga na najczęstsze nieprawidłowości związane z zarządzaniem mediami cyfrowymi, ponieważ rodzic jest liderem tego procesu, ale istotne jest umiejętne zaangażowanie dziecka w budowanie domowych zasad.

Nasi prelegenci

dr Maciej Dębski - wykładowca akademicki Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, socjolog problemów społecznych, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych, ekspert Najwyższej Izby Kontroli, Ministerstwa Cyfryzacji, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundator i Prezes Fundacji DBAM O MÓJ [email protected]ĘG, autor/współautor publikacji na naukowych z zakresu problemów społecznych (bezdomność, przemoc w rodzinie, uzależnienia od substancji psychoaktywnych, uzależnienia behawioralne), autor/współautor dokumentów strategicznych, programów lokalnych w zakresie problemów społecznych, w szczególności uzależnień behawioralnych oraz cyberprzemocy. Wdrożył innowacyjny eksperyment [email protected] SIECIĄ, inicjator ogólnopolskich badań naukowych „pt. Młodzi Cyfrowi – Cyfrowi Rodzice”, autor i pomysłodawca zestawu edukacyjnego dla dzieci FONOLANDIA .

Małgorzata Łuba - psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, trener, członek Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, w ramach którego współtworzy i prowadzi programy profilaktyczne zachowań samobójczych u dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Publikuje artykuły o terapeutycznej pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rozwoju osobistym pracowników oświaty w „Głosie Pedagogicznym”. Prowadzi zajęcia dydaktyczne w Akademii Pedagogiki Specjalnej (praca z osobami zagrożonymi zachowaniami samobójczymi i niepełnosprawnością). Jest wykładowcą Szkoły Psychoterapii Centrum CBT-EDU. W ramach działania Centrum CBT prowadzi również warsztaty umiejętności psychospołecznych dla młodzieży oraz szkolenia dla psychologów, pedagogów szkolnych i nauczycieli.

Joanna Misiek – Zbierska. Psycholog, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończyła specjalizację psychologii pracy i organizacji oraz seksuologii, menedżer zasobów ludzkich. Prowadzi psychoterapię w oparciu głównie o paradygmat systemowy i nurt integracyjny, prowadzi szkolenia trenerskie, biznesowe oraz coaching, szkoli nauczycieli, autorka i współautorka autorskich programów edukacyjnych i rozwojowych, felietonistka, dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej "Wyspa Zmian", konsultantka ds. rozwiązań w obszarze trudności w uczeniu się i wychowaniu.

Gmina Słubice

Kaja Regińczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe