Odzyskanie skradzionych samochodów i zabezpieczenie podrabianej odzieży i galanterii.

  • 29.09.2020, 08:42 (aktualizacja 29.09.2020, 10:28)
  • Waldemar Uberna
Odzyskanie skradzionych samochodów i zabezpieczenie podrabianej odzieży…
W miniony piątek, 25 września funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali skradzione dwa luksusowe auta. Wartość pojazdów to 200 tysięcy złotych. Naromiast w sobotę 26 września na terenie bazaru miejskiego w Słubicach, pogranicznicy ujawnili i zabezpieczyli podrabianą odzież i galanterię znanych światowych marek wartą blisko 350 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki  w Świecku zatrzymali w piątek do kontroli pojazd osobowy marki Toyota PRIUS na polskich numerach rejestracyjnych. Autem kierował 21-letni Polak, który nie chciał okazać dokumentów należących do tego pojazdu, a także nie potrafił wytłumaczyć funkcjonariuszom jak wszedł w jego posiadanie. Kierowca podczas rozmowy z funkcjonariuszami polsko-niemieckiego patrolu zdecydował się okazać polski dowód rejestracyjny. Dokument ten był podrobiony. Okazało się, że tablice rejestracyjne także odbiegały wykonaniem od oryginalnych. Naklejki legalizacyjne widniejące na przedniej  szybie także były podrobione. Auto o wartości 120 tysięcy złotych zostało sprawdzone na podstawie oryginalnego numeru VIN. Pojazd figurował w bazach poszukiwawczych jako skradziony 17 września na terytorium Holandii .  

Dalsze ustalenia w sprawie kradzieży auta prowadzić będzie Policja ze Słubic.

Kolejne kradzione auto zostało ujawnione także w piątek przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Legnicy. Mercedes ML na niemieckich numerach rejestracyjnych zaparkowany był na przy zjeździe z autostrady A4. Samochód miał otwarte wszystkie drzwi oraz uchyloną szybę od strony kierowcy, jednak nie posiadał śladów włamania. Pojazd sprawdzono w dostępnych bazach danych, nie figurował jednakże jako kradziony. Z uwagi na to, funkcjonariusze SG skontaktowali się z niemieckimi służbami. Niemiecka Policja skierowała patrol do właścicielki pojazdu, która potwierdziła kradzież i od razu zgłosiła ten fakt  Policji. 

Pojazd o wartości 80 tysięcy złotych wraz z dokumentacja przekazano policjantom z Legnicy.

--------

W minioną sobotę funkcjonariusze Straży Granicznej patrolując miejski bazar w Słubicach  ujawnili stoisko, na którym 32-letni obywatel Bułgarii miał w swoim asortymencie 480 sztuk odzieży z podrobionymi znakami towarowymi.  Dodatkowo funkcjonariusze ujawnili, że podróbkami handluje także 63-letni Polak, u którego na stoisku zabezpieczono 212 ubrań i torebek.  

Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że wszystkie zabezpieczone przedmioty, m.in. spodenki, bluzy, torebki ubrania którymi handlowali obaj nie są oryginalne a znaki firmowe zostały podrobione. Szacunkowa wartość 692 sztuk zatrzymanych towarów to 346,5 tysiąca złotych.

W sprawie tej wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze, które prowadzone będzie  pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Słubicach.  

Za handel rzeczami z podrobionymi znakami towarowymi, w świetle obowiązujących przepisów grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Natomiast jeśli sprawca uczynił z nielegalnego procederu swoje stałe źródło utrzymania grozi mu nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Tylko w tym roku funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili i zabezpieczyli podrabianą odzież o wartości blisko 2 milionów złotych.

żródło: Rzecznik Prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Waldemar Uberna

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe