Koronawirus a ceny mieszkań w dzielnicach największych polskich miast

  • 16.11.2020, 14:58 (aktualizacja 16.11.2020, 15:14)
  • Waldemar Uberna
Koronawirus a ceny mieszkań w dzielnicach największych polskich miast
Choć średnia cena mieszkania w największych polskich miastach wzrosła od początku pandemii koronawirusa, w niektórych dzielnicach można było liczyć na obniżki – wynika z analizy Bankier.pl na podstawie danych SonarHome.pl.

Ceny ofertowe mieszkań w Warszawie – dzielnice

W Warszawie niezmiennie najwyższe stawki panują w Śródmieściu. W październiku 2020 r. mieszkania były tam wyceniane średnio na 15 180 zł/mkw. – o 0,4 proc. niżej względem września. W porównaniu z marcem średnia stawka dla Śródmieścia wzrosła o 2,1 proc., co było jednym z niższych wzrostów.

Mniej znaczący wzrost średniej ceny ofertowej w relacji do pierwszego miesiąca z pandemią koronawirusa – o 0,2 proc. – odnotowano jedynie na Żoliborzu, gdzie sprzedający oczekiwali średnio 12 868 zł/mkw. Z kolei na Pradze-Północ średnia wycena mieszkań praktycznie ani drgnęła. Względem marca spadła o 1 zł/mkw. i w październiku wyniosła 11 012 zł/mkw.

Mocniejsze wzrosty średnich stawek w relacji do marca notowane były w tańszych dzielnicach. W Wawrze mieszkania wyceniano średnio na 8366 zł/mkw. – o 9,4 proc. wyżej niż w marcu, a na Targówku sprzedający oczekiwali średnio 9362 zł/mkw. – o 9,1 proc. więcej względem marca.

Ceny ofertowe mieszkań w Krakowie – dzielnice

W czterech krakowskich dzielnicach w październiku 2020 r. średnia wycena mieszkań przekroczyła 10 000 zł/mkw. Najwięcej – średnio 12 000 zł/mkw. oczekiwali sprzedający mieszkania na Grzegórzkach.

Choć w znakomitej większości dzielnic odnotowano wzrost średnich stawek względem marca, w czterech szukający własnego „M” mogli liczyć na przeceny. Te nie przekraczały jednak średnio 2 proc.

Głównie za sprawą wyraźnej obniżki w kwietniu i widocznej w kolejnych miesiącach stabilizacji, średnia cena ofertowa mieszkania położonego na Grzegórzkach spadła względem marca o 0,9 proc. O 0,8 proc. w relacji do marca spadła wycena mieszkań na Bieńczycach. Nieco wyraźniejszą obniżkę – średnio o 1,4 proc. – odnotowano na Pogórzu Duchackim, z kolei na Podgórzu oczekiwania sprzedających spadły w tym czasie o 1,8 proc.

Ceny ofertowe mieszkań w Gdańsku – dzielnice

Większe rozwarstwienie w średnich stawkach dla poszczególnych dzielnic notowane jest w Gdańsku, gdzie średnia cena ofertowa liczona dla całego miasta w październiku 2020 r. wyniosła 9358 zł/mkw.

W dziewięciu dzielnicach stolicy woj. pomorskiego sprzedający oczekiwali jednak średnio powyżej 10 000 zł/mkw. Najwięcej – średnio 12 655 zł/mkw. oraz średnio 12 335 zł/mkw. wpisywano w ogłoszeniach sprzedaży lokali mieszkalnych położonych w Śródmieściu oraz na Wyspie Sobieszewskiej.

W większości dzielnic Gdańska pandemia koronawirusa wpłynęła jednak na obniżkę średnich stawek. Szukający własnego „M” mieli do czynienia z przecenami średnich cen ofertowych w siedemnastu dzielnicach. Najmocniej – o 26,5 proc. – spadła względem marca wycena mieszkań położonych na Wyspie Sobieszewskiej.

Ceny ofertowe mieszkań we Wrocławiu – dzielnice

Z niższą średnią stawką liczoną dla całego miasta musieli mierzyć się w październiku szukający własnego „M” we Wrocławiu, gdzie sprzedający oczekiwali średnio 8109 zł/mkw.

W żadnej z wrocławskich dzielnic średnia cena ofertowa nie przekroczyła w październiku 10 000 zł/mkw., choć na Nadodrzu średnia stawka powoli zbliża się do tej bariery.

Mniej niż w marcu, czyli u progu pandemii koronawirusa oczekiwali sprzedający mieszkania położone głównie na południu oraz zachodzie stolicy Dolnego Śląska.

Więcej na ten temat: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gdzie-koronawirus-obnizyl-ceny-ofertowe-mieszkan-Stawki-w-dzielnicach-8000800.html

żródło: Biuro prasowe Bankier.pl

Waldemar Uberna

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe