MEDIA BEZ WYBORU - List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych

  • 10.02.2021, 08:53 (aktualizacja 10.02.2021, 09:15)
  • Waldemar Uberna
MEDIA BEZ WYBORU - List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów…
Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19. Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media. Wprowadzenie go będzie oznaczać:
  1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
  2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,
  3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,
  4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Sygnatariusze listu:

Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura

Agora S.A.

AMS S.A.

Bonnier Business Polska

Burda Media Polska

CANAL+

Dziennik Trybuna

Dziennik Wschodni

Edipresse Polska

Eleven Sports Network sp. z o.o.

Gazeta Radomszczańska

Gazeta Żoliborza

Green Content sp. z o.o.

Gremi Media S.A.

Grupa Eurozet

Grupa Interia.pl sp. z. o.o.

Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.

Grupa RMF

Grupa Wirtualna Polska

Grupa ZPR

Helios S.A.

Infor Biznes

Kino Polska TV S.A.

Lemon Records sp. z o.o.

Marshal Academy

Music TV sp. z o.o.

Muzo.fm sp. z o.o.

naTemat.pl

OKO.press

Polityka

Polska Press Grupa

Ringier Axel Springer Polska

STAVKA sp. z o.o.

Superstacja sp. z o.o.

Telewizja Polsat sp. z o.o.

Telewizja Puls sp. z o.o.

Telewizja Regionalna TVT

TIME S.A.

TV Spektrum sp. z o.o.

TVN S.A.

Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin

Tygodnik Powszechny

Wydawnictwo Bauer

Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan

Wydawnictwo Magraf

Wydawnictwo Nowiny

Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze - Tygodnik Podhalański

 

Waldemar Uberna

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dorota
Dorota 16.02.2021, 09:32
Tak zwane media za bardzo wzięły do siebie, że są czwartą władzą :) i chyba w tą bzdurę uwierzyły. Nie wystarczy gadać lub krzyczeć do mikrofonu - wypadałoby mieć "warsztat" a niestety jego najbardziej brakuje w tym wylewaniu rzeki fekalii
Michał
Michał 16.02.2021, 09:29
Dziwne emeryt mający dochód około 1000 zł płaci systematycznie podatki bez dyskusji a całe życie na tą emeryturę odkładał. Nigdy nie skłamał ami nie powiedział złego słowa na drugą osobę .Urząd ściga go jak źle rozliczy złotówkę. A tu prywaciarze bo inaczej ich nazwać nie można migają się z płaceniem podatku. Pyskują, obrażają, szczują i jeszcze zatrudniają watachy speców od migania się przed podatkami. Robią wszystko by zapłacić najmniej i jeszcze uzyskać zwroty. Nikczemne wszystkie firmy powinny płacić podatki w Polsce. A co się dotyczy strajku braku emisji powinien trwać dłużej - chciałoby się powiedzieć chwilo trwaj.
marysia
marysia 13.02.2021, 23:21
Strajkujące media nie chcą przyjmować otwartej krytyki za nie płacenie podatków od tak dochodowego biznesu jakim jest reklama w mediach !!
Dzień bez tvn, wyborczej, wp, onetu, rmf, itp. bezcenny. Świat jest piękny. Strajkować bezterminowo . A może jeszcze głodówka albo samospalenie GW. DLACZEGO TYLKO jeden dzień? Protest niech trwa jeszcze jeden dzień, jeszcze jeden tydzień, miesiąc. BYŁOBY pięknie?

https://www.polskieradio.pl/5/…
wikiwiki
wikiwiki 12.02.2021, 12:34
Zapowiedź wprowadzenia podatku od reklam nie ma nic wspólnego z ograniczaniem wolności słowa, a protest największych koncernów medialnych jest motywowany wyłącznie względami finansowymi. Nie przypominam sobie, aby podobne działania media te prowadziły wtedy, gdy rzeczywiście wolność słowa była w Polsce zagrożona, jak w przypadku Telewizji Trwam, Rzeczpospolitej i Uwarzam Rze, Wprost, czy nawet licznych ostatnio przypadków blokowania na portalach społecznościowych mediów,

Pozostałe