Nowe oszustwo na Orlen i Ministerstwo Energii

  • 28.04.2021, 11:16 (aktualizacja 28.04.2021, 15:58)
Nowe oszustwo na Orlen i Ministerstwo Energii fot. News4Media
„Zacznij zarabiać na zasobach swojego kraju” - tak oszuści namawiają do fałszywych inwestycji, powołując się na PKN Orlen oraz Ministerstwo Energii. To nowy sposób przestępców na wyłudzenie danych i pieniędzy.

Prawie 55 tysięcy przestępstw mających związek z naruszeniem bezpieczeństwa informacji w sieci odnotowano w Polsce w roku 2020 - tak mówią policyjne statystyki. Dla porównania, to o ponad połowę więcej niż cztery lata wcześniej. Oszuści internetowi co chwilę znajdują nowy sposób, by wyłudzić od nas informacje lub oszczędności naszego życia. Wciąż krążą także fałszywe wiadomości SMS, namawiające do dopłat do paczek kurierskich czy faktur za energię elektryczną. Gdy damy się złapać na jedną z nich, możemy stracić dostęp do konta i pieniądze.

Przed kolejnym sposobem oszustów ostrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF). Tym razem cyberprzestępcy podszywają się pod Polski Koncern Naftowy Orlen i próbują namówić potencjalne ofiary na atrakcyjne oferty inwestycyjne. Stworzyli nawet specjalną stronę internetową, która na pierwszy rzut oka wygląda bardzo profesjonalnie. Widnieje na niej logo spółki oraz rządowego ministerstwa, co ma wzbudzać nasze zaufanie. Dodatkowo znajduje się tam zdjęcie Wojciecha Jasińskiego – przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki PKN ORLEN oraz jego fikcyjna wypowiedź namawiającą do inwestycji. Wchodząc w podany link i wpisując swoje dane możemy zostać oszukani.

Niebezpieczna strona, na którą nie powinniśmy wchodzić to:

 hxxp://euf.orlen-pl-syst[.]site/

 

[removed][removed]

 

Łatwy i szybki zarobek - to najczęściej obiecują nam oszuści. Niezwykle atrakcyjne propozycje sprawiają, że wielu z nas traci czujność. W wielu przypadkach są one bowiem po prostu wabikiem. Nie dajmy się zwieźć - sprawdzajmy źródła oraz osoby, z którymi chcemy nawiązać współpracę. Ostrożność może uchronić nas przed utratą dorobku życia. Tyczy się to również błahych na pierwszy rzut oka, zakupów online. Jeżeli nie sprawdzimy dokładnie sklepu internetowego, podamy tam swoje dane lub dodamy kartę płatniczą, oszuści mogą ukraść nam pieniądze.

 

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe