Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:
Reklama

5 najłatwiejszych w pielęgnacji kwiatów balkonowych

Na twoim osiedlu hucznie ogłoszono konkurs na najpiękniejszy balkon, a ty nie znasz się na kwiatach? Przychodzimy z pomocą! Przygotowaliśmy dla ciebie pięć propozycji najprostszych w uprawie roślin ozdobnych, które oczarują każdego. Z łatwością nauczysz się, jak je pielęgnować, aby długo cieszyły oko.
5 najłatwiejszych w pielęgnacji kwiatów balkonowych

Autor: iStock

Zanim wybierzesz swoje wymarzone rośliny, przygotuj doniczki z dziurami od spodu, które pomogą odprowadzić nadmiar wody. Kwiaty, które wybraliśmy, bez problemu poradzą sobie z uniwersalną ziemią z dyskontu. Jeśli jednak zaopatrzysz się w podłoże dedykowane do roślin kwitnących, odwdzięczą się nie tylko doskonałym wyglądem, ale też wyższą odpornością na trudne warunki. Większość kwiatów należy sadzić najwcześniej w drugiej połowie maja, kiedy skończą się przymrozki.

1. Surfinia

To wyjątkowy kwiat, który wyróżnia się subtelnymi, licznymi płatkami spowijającymi zwisające pędy, tworząc przepiękne kurtyny. Roślina charakteryzuje się również intensywnymi barwami, które nie pozwalają przejść wobec niej obojętnie. Do wyboru jest cała paleta kolorystyczna – od czerwieni, przez biel i purpurę, aż po blady róż.

Podlewanie: raz dziennie; podczas intensywnych upałów dwa razy dziennie; nie wolno podlewać w pełnym słońcu, aby nie spalić delikatnych płatków.
Stanowisko: jak najbardziej słoneczne; poradzi sobie w półcieniu, ale będzie powoli kwitnąć.
Sadzenie: co 20 cm.

2. Pelargonia

Delikatne południowoafrykańskie kwiaty mają około 250 odmian. Są bardzo wytrzymałe, kwitną nawet do końca października i zaskakująco szybko się regenerują. Doskonale radzą sobie z suszą. Mają ogromny apetyt na wszelkie nawozy. Zimą, odstawione np. do piwnicy, przechodzą w stan uśpienia, aby latem znów zakwitnąć.

Podlewanie: podczas upałów rano i wieczorem, w pozostałych okresach po lekkim przeschnięciu podłoża.
Stanowisko: słoneczne, raczej zadaszone, gdyż wysokie kwiaty mogą być łamane przez silny wiatr.
Sadzenie: co 25 cm.

3. Bratki

Te wdzięczne, drobne, wielokolorowe kwiatki mają około 300 odmian. Są bardzo odporne, dlatego możesz je sadzić już w okresie wczesnowiosennym. Wybierając spośród szerokiej gamy kolorystycznej, z pewnością znajdziesz te, które pięknie ozdobią twój balkon.

Podlewanie: rano i wieczorem; ziemia powinna być stale lekko wilgotna, nigdy przesuszona; nie wolno polewać wodą płatków.
Stanowisko: najlepiej czują się w półcieniu, lepiej unikać pełnego słońca.
Sadzenie: co 15 – 20 cm.

4. Aksamitka

Z wyborem tych kwiatów należy poczekać nawet do czerwca, bo ich delikatna budowa nie radzi sobie zbyt dobrze w zimnie, jednak rozwinięte, będą cieszyć nas nawet do późnej jesieni. Ciekawostką jest, że aksamitkę możesz wykorzystać w kuchni. To jadalna roślina, polecana szczególnie do urozmaicenia sałatek.

Podlewanie: rano i wieczorem; należy uważać, aby nie przelać; lepiej poradzi sobie z przesuszeniem.
Stanowisko: idealna na balkony usytuowane w pełnym słońcu lub półcieniu.
Sadzenie: co 15 cm.

5. Lawenda

To propozycja dla osób ceniących sobie spokój i wyjątkowy zapach. Kwiat znany jest bowiem z charakterystycznego aromatu, który wydzielają nie tylko jego fioletowe kwiatki, ale również łodyga. Wystarczy niewielki podmuch wiatru, aby w powietrzu wyczuwalna była intensywna woń. Zapach lawendy stosowany jest w aromaterapii dla osób potrzebujących uspokojenia i wyciszenia.

Podlewanie: 1 -2 razy w tygodniu; ziemia lekko wilgotna.
Stanowisko: słoneczne i ciepłe.
Sadzenie: co 30 – 40 cm.

Żaden z wymienionych kwiatów nie wymaga szczególnych umiejętności w kwestii pielęgnacji. Wystarczy przed zakupem sadzonek uwzględnić usytuowanie balkonu, aby z godnie z powyższymi wskazówkami zapewnić odpowiednią ilość promieni słonecznych, a następnie regularnie podlewać rośliny, żeby mogły rosnąć zdrowe i żeby zachwycać sąsiadów.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rodowity SlubiczaninTreść komentarza: Dziekuje za mozliwosc objerzenia wywiadu z Pania Baczynska. Ciesze sie bardzo, ze mamy tak profesjonalna lokalna telewizje. Pani Baczynska to skarb dla naszego miasta. Prawdziwa Abmasadorka slubickiej spolecznosci, niezwykle autentyczny i uczciwy czlowiek. Wspaniala nazczycielka, niezwykle profesjonalna, i empatyczna osobowosc. Zycze Pani Baczynskiej jak najwiecej i jak najdluzej zdrowia. To bylo wielkie szczescie 26 lat temu byc uczniem Pani Baczynskiej i Pana Baczynskiego - tak praktyczna i merytoryczna wiedze dot. matematyki i fizyki wykorzystuje do dnia dzisiejszego. To wielka duma majac Pani Baczynska jako Radna Slubic. Pozdrawiam. Rodowity Slubiczanin i Absolwent Panstwa BaczynskichData dodania komentarza: 25.02.2023, 22:53Źródło komentarza: Na finiszu kadencji - rozmowa z radnym odc.1 (Krystyna Baczyńska)Autor komentarza: słubiczaninTreść komentarza: Więcej Bożego Narodzenia w okresie Bożego Narodzenia dla tych co składali życzenia oraz dla wszystkich mieszkańców ziemi słubickiejData dodania komentarza: 08.01.2023, 13:16Źródło komentarza: Życzenia świąteczne od mieszkańców i instytucji związanych z Gminą Słubice.Autor komentarza: nie emerytTreść komentarza: Na obrazku cała sekcja emerytów SMZS w całej okazałościData dodania komentarza: 08.01.2023, 13:03Źródło komentarza: Spotkanie seniorów z posłem na sejm RPAutor komentarza: MelomankaTreść komentarza: Brawo Pani Weronika na flecie! Data dodania komentarza: 08.12.2022, 11:48Źródło komentarza: Ostatnie próby przed Przedświątecznym Koncertem BaśniowymAutor komentarza: piotrekTreść komentarza: Sami swoiData dodania komentarza: 18.11.2022, 23:31Źródło komentarza: Wyzwania dla demokracji w czasach kryzysu - konferencja w CPAutor komentarza: PiotrekTreść komentarza: Kazanie księdza marne na słabą trójkę, po raz kolejny władze zapomniały zorganizować uroczystości pod pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. Tam powinien być odczytany apel pamięci oraz wygłoszone przemówienia przez włodarzy a nie w kościele. Data dodania komentarza: 18.11.2022, 23:26Źródło komentarza: Obchody Święta Niepodległości w Słubicach - podsumowanie
Reklama
Reklama