Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:
Reklama

Godło, flaga i hymn Polski do zmiany. Jeszcze w tym roku

Orzeł przejdzie kosmetykę, flaga dostanie nową barwę i będzie coś specjalnie dla prezydenta.
Godło, flaga i hymn Polski do zmiany. Jeszcze w tym roku

Autor: iStock

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu finiszuje z pracami mającymi uporządkować kwestię symboli narodowych. Jak wynika z planu prac legislacyjnych rządu, jeszcze w tym roku ma być gotowa ustawa dotycząca godła, flagi i hymnu Polski. Przejdą zmiany, a te są potrzebne, bo obecne przepisy pochodzą z 1980 roku. Były co prawda uszczegóławiane, ale sprawiło to, że w kwestii symboli narodowych panuje chaos. Właściwie w każdym urzędzie można zobaczyć trochę innego orła, a czerwień na flagach się od siebie różni.

Orzeł od Bąka

Zacznijmy od orła w godle. Autorem nowego wzoru ma być grafik Aleksander Bąk z Poznania i to jego wersję ministerstwo przedstawi jako obowiązującą. Eksperci zarzucają obecnemu orłu, że nie całe nogi ma złote (a jedynie szpony) i nie ma prześwitów między głową a koroną. Zaznaczmy, że kwestia „ozłocenia” całych nóg nie jest jeszcze przesądzona i ma się wyjaśnić w projekcie ustawy.

Flaga i czerwień

Na pewno jednak flaga zmieni kolor. Chodzi oczywiście o czerwień (wygląda jak cynober), który dziś jest określony w systemie CIELUV (model przestrzeni barw), a graficy już go nie używają. To ma się zmienić i teraz oficjalnym kolorem flagi ma być karmazyn, choć część specjalistów stawia na cynober.

Możliwe też, że państwowe urzędy będą wywieszały flagi z umieszczonym na nim godłem.

Hymn dla orkiestry

Muzyczną kosmetykę przejdzie też hymn. Dziś obowiązują oficjalne partytury na głos i fortepian, a ministerstwo chce dołączyć do tego orkiestry, aby i one już urzędowo wiedziały jak grać.

Chorągiew dla prezydenta

To też temat, o którym mowa jest od lat. Prezydent Polski ma otrzymać Chorągiew Rzeczypospolitej. Należy się ona zwierzchnikowi sił zbrojnych, którą oficjalnie wprowadzono w 1927 roku. Proporzec był używany wyłącznie podczas najważniejszych wydarzeń państwowych. Oryginalna chorągiew została w 1939 roku wywieziona z kraju przez Ignacego Mościckiego, używali jej prezydenci RP na uchodźstwie, a w 1990 roku wróciła do Polski. Nie miała już jednak zastosowania jako symbol narodowy.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rodowity SlubiczaninTreść komentarza: Dziekuje za mozliwosc objerzenia wywiadu z Pania Baczynska. Ciesze sie bardzo, ze mamy tak profesjonalna lokalna telewizje. Pani Baczynska to skarb dla naszego miasta. Prawdziwa Abmasadorka slubickiej spolecznosci, niezwykle autentyczny i uczciwy czlowiek. Wspaniala nazczycielka, niezwykle profesjonalna, i empatyczna osobowosc. Zycze Pani Baczynskiej jak najwiecej i jak najdluzej zdrowia. To bylo wielkie szczescie 26 lat temu byc uczniem Pani Baczynskiej i Pana Baczynskiego - tak praktyczna i merytoryczna wiedze dot. matematyki i fizyki wykorzystuje do dnia dzisiejszego. To wielka duma majac Pani Baczynska jako Radna Slubic. Pozdrawiam. Rodowity Slubiczanin i Absolwent Panstwa BaczynskichData dodania komentarza: 25.02.2023, 22:53Źródło komentarza: Na finiszu kadencji - rozmowa z radnym odc.1 (Krystyna Baczyńska)Autor komentarza: słubiczaninTreść komentarza: Więcej Bożego Narodzenia w okresie Bożego Narodzenia dla tych co składali życzenia oraz dla wszystkich mieszkańców ziemi słubickiejData dodania komentarza: 08.01.2023, 13:16Źródło komentarza: Życzenia świąteczne od mieszkańców i instytucji związanych z Gminą Słubice.Autor komentarza: nie emerytTreść komentarza: Na obrazku cała sekcja emerytów SMZS w całej okazałościData dodania komentarza: 08.01.2023, 13:03Źródło komentarza: Spotkanie seniorów z posłem na sejm RPAutor komentarza: MelomankaTreść komentarza: Brawo Pani Weronika na flecie! Data dodania komentarza: 08.12.2022, 11:48Źródło komentarza: Ostatnie próby przed Przedświątecznym Koncertem BaśniowymAutor komentarza: piotrekTreść komentarza: Sami swoiData dodania komentarza: 18.11.2022, 23:31Źródło komentarza: Wyzwania dla demokracji w czasach kryzysu - konferencja w CPAutor komentarza: PiotrekTreść komentarza: Kazanie księdza marne na słabą trójkę, po raz kolejny władze zapomniały zorganizować uroczystości pod pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. Tam powinien być odczytany apel pamięci oraz wygłoszone przemówienia przez włodarzy a nie w kościele. Data dodania komentarza: 18.11.2022, 23:26Źródło komentarza: Obchody Święta Niepodległości w Słubicach - podsumowanie
Reklama
News will be here
Reklama