Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:

Minicasco – kiedy warto kupić taką polisę?

Kolizja, grad, pożar, kradzież – te i wiele innych nieprzewidzianych wypadków w każdej chwili może spowodować uszkodzenie auta. Przed ich finansowymi skutkami chroni kierowców polisa AC. Czy także w przypadku nieco starszych aut? Czy takie ubezpieczenie się w ogóle opłaca? Poznaj szczegóły dotyczące polisy minicasco.   
  • 06.07.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Minicasco – kiedy warto kupić taką polisę?

 

 

Minicasco a autocasco

 

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Jeśli kierowca zdecyduje się je wykupić, pojazd zostaje objęty ochroną w razie uszkodzenia pojazdu. Dzięki temu z AC może zostać zlikwidowana szkoda spowodowana kradzieżą, kolizją, gradem, pożarem czy zderzeniem z dzikim zwierzęciem. AC jest dobrowolne, co oznacza, że jego zakres może się mocno różnić. To od kierowcy zależy, czy w ogóle wykupi polisę i w jakim zakresie. Minicasco jest taką odmianą AC, która nie oferuje pełnej ochrony, ale zapewnia ją jedynie w podstawowym zakresie, czyli w przypadku szkody całkowitej czy kradzieży, ale nie obejmuje drobnych uszkodzeń. Polisa ta może w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego nosić także inne nazwy np. smart casco lub AC mini.

 

Komu dedykowane jest minicasco?

 

Pełne AC i minicasco to polisy, które skierowane są do całkowicie różnych grup klientów. Pełne autocasco to spory wydatek, który opłaca się w przypadku, gdy chronimy nowe i drogie samochody. Przecież każde uszkodzenie wówczas skutkuje sporą stratą finansową. Co jednak w sytuacji, gdy ktoś chce ubezpieczyć auto, które swoje lata świetności ma już za sobą? Spójrzmy prawdzie w oczy – im starsze auto, tym mniej opłacalne okazuje się AC. Pełna ochrona takiego kilkunastoletniego pojazdu mogłaby być zbliżona do jego wartości rynkowej. Taki samochód często stoi też na osiedlowym parkingu, kusząc potencjalnych złodziei. Czy więc właściciele starszych aut, którzy chcą chronić swoje auto przed kradzieżą lub szkodą całkowitą, mają na to realne szanse? Jak najbardziej. To właśnie im dedykowana jest polisa minicasco. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie https://beesafe.pl/porady/minicasco-smartcasco/ .

 

Co powinieneś wiedzieć o minicasco?

 

Jak wyjaśniają eksperci firmy Beesafe, ubezpieczenie minicasco wybierają zazwyczaj kierowcy, którzy jeżdżą nieco starszym samochodem lub którzy nie chcą przepłacać za AC. Czy jednak w tej kwestii wybór należy tylko do klienta? Czy towarzystwa ubezpieczeniowe nie wprowadzają pewnych zasad? Otóż okazuje się, że ubezpieczyciele prowadzą różną politykę dotyczącą mini AC. Niektóre firmy w ogóle nie oferują tego typu samodzielnych polis lub włączają je jako dodatek do OC. Jednak część ubezpieczycieli oferuje minicasco, ale ustala w związku z tą polisą różne ograniczenia i warunki. Przykładowo ubezpieczony pojazd musi mieć co najmniej 10 lat, ale nie może być starszy niż 15 lat, by został objęty polisą minicasco. Czy warto kupić te polisę?

 

Kiedy minicasco się opłaca?

 

Nie wszyscy właściciele aut potrzebują pełnej ochrony AC, bo naprawa drobnych uszkodzeń może być czasem tańsza niż opłata składki. Jednak kompletna utrata auta to co innego. W związku z tym ochrona minicasco jest korzystna w następujących przypadkach: 

  • gdy kierowca parkuje auto na niestrzeżonych parkingach albo w miejscach, gdzie zdarzają się kradzieże 

  • gdy właściciel chce ochronić auto przed siłami natury (grad, pożar)

  • gdy młody kierowca nie może jeszcze liczyć na zniżki AC i nie stać go na wykupienie pełnej ochrony

  • gdy kierowca jeździ starszym, kilkunastoletnim autem i nie może wykupić pełnego AC albo pełne AC mu się nie opłaca.   

Ile kosztuje minicasco?

 

AC w wersji minimalnej jest o wiele tańsze niż standardowa polisa AC. Wobec tego może być korzystne dla właścicieli pojazdów poszukujących oszczędności przy zakupie dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Zwłaszcza jeśli zakupimy je w pakiecie z OC. Jeśli chcesz się przekonać, ile zapłacisz za minicasco, oblicz składkę. Okaże się, że nawet cena za kilka ryzyk nie będzie zbyt wygórowana. Oto suma, którą zapłacisz za samochód o wartości około 25 tysięcy zł. Ochrona przed:

  • żywiołami – ok. 60 zł

  • kradzieżą – ok. 160 zł

  • szkodą całkowitą – ok. 210 zł

W pakiecie minicasco żywioły + kradzież + szkoda całkowita ubezpieczenie wyjdzie znacznie korzystniej – ok. 315 zł.  

Zapoznaj się z OWU

 

Decydując się na zakup minicasco, zastanów się, jakiej ochrony potrzebuje twoje auto. Koniecznie też zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia zawartymi w OWU. To w tym dokumencie zawarty jest zakres ochrony oraz wyłączenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała. Po przeczytaniu OWU unikniesz przykrych niespodzianek, ponieważ minicasco może zawierać wiele ograniczeń. Często obejmuje ono jedynie ochronę na terytorium Polski i jedynie przed szkodą całkowitą i kradzieżą. Z kolei nawet w przypadku kradzieży mogą pojawić się wyłączenia, jeśli auto nie było odpowiednio przed nią zabezpieczone. Więcej informacji o OWU odnajdziesz na stronie https://beesafe.pl/porady/ogolne-warunki-ubezpieczenia-owu/.

 

undefined

--- Artykuł sponsorowany ---