Karma dla psów - sprawdź, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie psa

  • 27.07.2020, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Karma dla psów - sprawdź, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie psa
Jadłospis psów różni się w zależności od rasy i wieku czworonoga. Na każdym etapie rozwoju trzeba dostarczyć zwierzęciu odpowiednich składników odżywczych, które są niezbędne nie tylko do przetrwania, ale również utrzymania zdrowia i dobrej kondycji. Karma dla psów ma zatem ogromne znaczenie, a każdy właściciel psa powinien wiedzieć, która będzie najodpowiedniejsza dla jego pupila.

 

  1. Karma dla psów ze zbilansowaną zawartością mięsa

  2. Jakie składniki wyeliminować z psiej diety?

  3. Gdzie kupić karmę dla psa?

 

Organizm psa działa inaczej niż organizm ludzki. Psy nie potrzebują urozmaiconej diety, a wręcz przeciwnie - odpowiednio dobrana karma dla psów powinna być stabilna pod względem składników, ponieważ nagłe zmiany składu karmy powodują u psów problemy gastryczne.

 

Karma dla psów ze zbilansowaną zawartością mięsa

 

Psy to zwierzęta mięsożerne, i to właśnie mięso powinno być głównym składnikiem ich pożywienia. Nie może to być jednak mięso niskiej jakości, np. suszone, odwodnione czy pod postacią mączki. Przed wyborem właściwej karmy należy więc zwrócić uwagę nie tylko na zawartość mięsa, ale również jego rodzaj. Ogólna zasada mówi, że psom można podawać każdy rodzaj mięsa, nawet mięso ryb (niezbyt często), z wykluczeniem jedynie tych rodzajów, które nie są korzystne dla określonej rasy, lub których pies nie toleruje ze względu na alergię pokarmową. Składniki roślinne powinny być jedynie dodatkiem do mięsa i stanowić jego uzupełnienie.

 

W dobrych sklepach zoologicznych można znaleźć gotowe, porcjowane karmy dla psa, zawierające określoną ilość mięsa wysokiej jakości oraz odpowiednią ilość składników roślinnych. Przykładowo karma Dolina Noteci Premium jagnięcina w przeważającej części składa się z trzech rodzajów mięsa, do których dodatkiem są ryż brązowy, marchew i jaja.

 

Jakie składniki wyeliminować z psiej diety?

 

Dużym błędem popełnianym przez wielu właścicieli psów, jest podawanie tym zwierzętom resztek ze stołu. Psy są karmione ziemniakami, warzywami strączkowymi, resztkami pieczonego kurczaka lub innym, mocno przyprawionym mięsem. Często właściciele nie zdają sobie sprawy, że chcąc dogodzić psu, w rzeczywistości robią mu krzywdę. Psi układ pokarmowy nie toleruje wielu składników, które znajdują się w potrawach dla ludzi. Należą do nich m.in. obierki ziemniaków, czekolada, cebula, winogrona, rodzynki, kawa, szczaw, rabarbar, surowe jaja, jedzenie z pleśnią, awokado, mleko, produkty mleczne, grzyby i przyprawy (z wyjątkiem niewielkiej ilości soli). Produkty te powodują duże obciążenie układu pokarmowego i mogą prowadzić do czasowych dolegliwości w postaci wymiotów lub biegunki, a w niektórych przypadkach, do trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych psa.

 

Komponując dietę dla czworonoga trzeba pamiętać, że każdy pies jest inny. Poszczególne rasy różnią się pod względem diety, ilości i jakości składników, które można im podawać na co dzień, dlatego dietę należy zawsze dostosować do wielkości i wieku psa, a także jego rasy oraz aktywności fizycznej. Niektóre z wymienionych składników podane okazjonalnie nie wywołają u psa żadnych objawów, jednak ich nadużywanie może być szkodliwe.

 

Gdzie kupić karmę dla psa?

 

Choć istnieje grono właścicieli psów, którzy samodzielnie komponują codzienne pożywienie dla swoich czworonogów, to większość stawia na gotowe, zbilansowane karmy mokre i suche. Warto kupować je w sprawdzonych miejscach, takich jak sklep Zoopers, posiadających szeroką ofertę zbilansowanych posiłków dla psów każdej rasy, które bez obaw można podawać pupilowi na co dzień.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: