System CRM – skuteczne zarządzanie relacjami z klientem

  • 28.07.2020, 14:00
  • Grupa Tipmedia
System CRM – skuteczne zarządzanie relacjami z klientem
Podstawą działalności każdej firmy są kontakty z klientami, ich postrzeganie naszych produktów i tworzenie długofalowych relacji. Każdy może mieć swój własny pomysł, jak to osiągnąć, ale w kontakcie z klientem zawsze pomoże system CRM.

Firma, która jest mała i nowa na rynku, najczęściej nie ma zbyt wielu klientów. Dopiero z czasem ma szanse na zdobycie zaufania, a przez to zyskania stałych odbiorców swoich produktów lub usług. Na początku działalności bardzo łatwo o utrzymanie dobrych relacji z klientami – pamiętamy, co zamówili, kiedy, dowiadujemy się czegoś o ich potrzebach na przyszłość. Jednak kiedy firma się rozwija, baza klientów też się poszerza. Gdybyśmy chcieli wszystko zapamiętać, szybko zaczęłyby się pojawiać pomyłki, a z czasem narażamy się na to, że zamiast zadowolenia klientów, pojawiłaby się ich irytacja. Jeszcze zanim ten moment nastąpi, powinniśmy rozważyć zakup specjalistycznego oprogramowania, które pomoże nam w utrzymaniu relacji na wysokim poziomie.

System CRM – czym jest?

CRM to skrót od Consumer Relationship Management, a zatem system CRM jest odpowiedzialny za zarządzanie danymi i relacjami z klientami. Za pomocą kilku kliknięć, uzyskujemy dane konkretnego klienta. Widzimy jego zamówienia, historię płatności, notatki na jego temat, czy dane kontaktowe. Dobrze wybrane systemy CRM są nieocenionym wsparciem dla działów obsługi klienta, sprzedaży, czy marketingu. Dostęp do bazy danych mają wszyscy upoważnieni do tego pracownicy.

Oprogramowania tego rodzaju mogą być w wielu odsłonach. Aby przyniosły one przewidywane korzyści, muszą być wybrane pod kątem użytkowników i potrzeb firmy. Najlepszą opcją jest możliwość wypróbowania systemu jeszcze przed zakupem. Jeżeli uważasz, że takie rozwiązanie będzie satysfakcjonujące, zobacz demo systemu enova365: https://www.enova.pl/testuj/. Jest to niezobowiązujące, a sprawdzisz, jak prezentuje się funkcjonalność. Warto wiedzieć, że to oprogramowanie pozwala na pracę w chmurze, przez co jest idealne do pracy zdalnej i w terenie.

Jakie korzyści płyną z inwestycji w system CRM?

Kilka zalet systemów CRM przewinęło się już wcześniej. Przypomnijmy, oprogramowanie pozwala podtrzymać relacje z klientami i niweluje ryzyko popełnienia błędów podczas kontaktów. To przekłada się bezpośrednio na zwiększenie zysków – odbiorcy będą postrzegać firmę jako profesjonalną i rzetelną. Nie są to jedyne korzyści.

Korzystając z oprogramowania, można łatwiej dostrzec, gdzie uwzględnić rabaty i kto zalega z płatnościami. Obserwując, jak wyglądała dotychczasowa współpraca z klientem, można określić jego potrzeby i stworzyć lub zaproponować rozwiązania, które będą dla niego jeszcze bardziej satysfakcjonujące. Dużą wygodą i usprawnieniem organizacyjnym jest to, że informacje do bazy i notatki na temat klientów, mogą wprowadzać przedstawiciele różnych działów firmy. Nie muszą nigdzie dzwonić i szukać informacji – wystarczy, że w bazie odwiedzą konto wybranego klienta. To pozwala zaoszczędzić czas i energię, którą można spożytkować na innych działaniach. Wszystko to razem sprawia, że system CRM należy postrzegać jako inwestycję w rozwój przedsiębiorstwa.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: