By chronić drewno

  • 08.09.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
By chronić drewno
Drewniane domy, meble, podłogi i inne elementy stolarki wymagają odpowiedniej pielęgnacji i przygotowania, szczególnie wtedy gdy są narażone na działanie czynników zewnętrznych. Coraz częściej w poszukiwaniu ekologicznych naturalnych materiałów sięgamy po deski, ale warto pamiętać o tym, że z tym wyborem wiąże się również szereg różnych czynności. Jednym z podstawowych środków ochronno-dekoracyjnych jest lakierobejca. I choć teoretycznie wiemy, jak działa i jakie ma właściwości, to okazuje się, że w tej kategorii mieści się wiele różnych produktów. Spośród nich trzeba wybrać ten, który doskonale wpisuje się w indywidualne potrzeby.

 

  1. Jak chronić drewno?
  2. Jak wybrać najlepszą lakierobejcę?
  3. Od koloru do wyboru

Jak chronić drewno?

Lakierobejca do drewna na przykład z oferty https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Lakierobejce/c/b2c-lakierobejce ma penetrować głębsze warstwy drewna, by skutecznie je chronić. Poza tym tworzy na powierzchni powłokę, która sprawia, że kolory stają się bardziej wyraziste, a całość zyskuje atrakcyjny połysk. Z praktyki okazuje się, że bardzo często stosuje się ten środek wraz z innymi produktami dedykowanymi do konserwacji czy renowacji drewna.  Trzeba więc mieć świadomość, że nie zawsze lakierobejca pozwala uzyskać jednolity efekt przy powierzchniach, które są pokryte szpachlą. Z drugiej strony preparat nie wniknie w głębsze warstwy drewna wcześniej lakierowanego. Przygotowanie materiału wydaje się kluczowe do tego, by uzyskać estetyczny efekt oraz oczywiście zapewnić drewnu tak ważną ochronę.

Jak wybrać najlepszą lakierobejcę?

Wielu producentów w swoich ofertach ma lakierobejce. Mogą się różnić wieloma elementami i wybór konkretnej powinien być podyktowany wyłącznie potrzebami. Lakierobejce mają różny skład chemiczny. W związku z tym poszczególne produkty będę dedykowane odmiennym gatunkom drewna. Poza tym należy zastanowić się, jakiej wytrzymałości na działanie szkodliwych czynników będziemy potrzebować. Z pewnością najistotniejsze będą one wówczas, gdy będziemy chcieli zabezpieczyć zewnętrzne elementy domu czy też meble ogrodowe. Wówczas szczególną uwagę należy zwrócić na wytrzymałość na deszcz, słońce oraz inne aspekty, o czym możesz przeczytać na https://www.dekoratorium.pl/pl/czym-powinna-sie-charakteryzowac-farba-do-drewna-na-zewnatrz. Lekturą obowiązkową stają się również opisy producentów na opakowaniach.

Od koloru do wyboru

Niewątpliwie dużą zaletą lakierobejcy jest szeroka paleta kolorystyczna, która pozwala na tworzenie atrakcyjnych aranżacji. Tu także widać trendy i z jednej strony wiele osób sięga po środki podkreślające naturalne walory drewna, a inni szukają takiego pokrycia, które pozwoli uzyskać postarzany efekt, czy też nada meblom lub detalom określony styl. W niektórych miejscach można zamówić również lakierobejcę z mieszalnika, co pozwala uzyskać niestandardowe barwy, ale warto pamiętać o tym, że efekt finalny jest również zależny od wyglądu, jakości drewna i przygotowania go do malowania. A je łatwo wykonać samodzielnie, renowacja meble, wykonując drobne prace remontowe, czy też zabezpieczając meble. Należy oczywiście stosować lakierobejcę w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, dbając o odpowiednie środki ochrony. Przed malowaniem należy drewno wyszlifować i wygładzić zgodnie z zaleceniami producenta preparatu. Trzeba użyć dokładnie takiego papieru, jaki jest wymagany. Drewno musi być czyste, odtłuszczone i suche. Lakierobejcę należy nakładać we wskazany sposób, osiągając pożądaną grubość warstwy, trzymając się oczywiście instrukcji. Zgodnie z nią należy także pozostawić całość do wyschnięcia przez określony czas.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: