Czym jest pozycjonowanie witryn i na czym polega?

  • 16.10.2020, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Czym jest pozycjonowanie witryn i na czym polega?
Większość polskich użytkowników internetu wyszukuje informacje za pomocą Google. To najpopularniejsza wyszukiwarka w naszym rejonie. Pozycjonowanie internetowe polega na zwiększeniu widoczności serwisu w sieci. Specjalista SEO stara się, by witryna, nad którą pracuje, osiągnęła zadowalającą pozycję. Najlepsze są oczywiście miejsca 1-3 – czyli pierwsza strona wyników. Rzadko kiedy zdarza się, by użytkownik nie znalazł na niej tego, czego potrzebuje.

Choć przyjęło się mawiać, że pozycjonowanie internetowe polega na zwiększaniu pozycji w Google, jest to skrót myślowy. Tak naprawdę możemy pracować nad widocznością w każdej wyszukiwarce. Dla wielu z nich zalecenia będą podobne, ale z pewnością nie takie same. Podczas gdy dla Bing bardziej liczą się sygnały z mediów społecznościowych, Yandex stawia na wyszukiwanie organiczne. To, w jakiej wyszukiwarce warto się pozycjonować, najlepiej określić ze specjalistą.

Pozycjonowanie stron a SEO — czym to się różni? 

Oba zwroty są swoimi synonimami. W języku angielskim nie istnieje fraza “pozycjonowanie stron” (często tłumaczone dosłownie jako “website positioning”). Wszystkie działania mające na celu zwiększenie widoczności określa się mianem SEO. W naszym kraju wielu specjalistów odróżnia je od siebie, mówiąc, że Search Engine Optimization dotyczy jedynie optymalizacji samej strony, podczas gdy pozycjonowanie to także linkowanie i inne działania zewnętrzne. Dla osób anglojęzycznych takiego rozróżnienia nie ma.

Na czym polega pozycjonowanie witryn?

By osiągnąć czołowe miejsce w rankingu, strona musi spełniać oczekiwania użytkownika, być zrozumiała (nie tylko dla wyszukiwarki i jej robotów) i szybka. SEO nie tylko to praca nad prawidłowym ustrukturyzowaniem i opisaniem informacji w serwisie. To również podnoszenie autorytetu strony – za pomocą merytorycznej treści oraz wzmacniania świadomości marki. 

Proces optymalizacji dzieli się na dwie podstawowe kategorie. On-site i Off-site SEO. Czyli po polsku: działania na stronie i poza nią. Pierwszy rodzaj dotyczy na przykład: uzupełnienia brakującej treści, usunięcia duplikacji, oraz umieszczenia słów kluczowych w witrynie. Często należy poprawić strukturę sklepu internetowego, czy zmienić serwer na szybszy. To wszystko działania On-site. 

Off-site obejmuje wszelkie przedsięwzięcia podejmowane poza stroną. Gdy optymalizujemy wizytówkę Google Moja Firma, przeprowadzamy linkowanie do serwisu, lub planujemy ciekawe tematy artykułów sponsorowanych – prowadzimy działania Off-site. Obie gałęzie istotnie wpływają na wyniki. Powinniśmy zatem skupiać się na równoległym rozwoju.

Na szczęście, niezależnie od tego, czy widzimy różnicę między takimi dziedzinami jak pozycjonowanie a SEO, wszelkimi szczegółami współpracy zajmie się specjalista. To on opracuje audyt, przekaże rekomendacje do wdrożenia i będzie czuwał nad dobrem serwisu. Gdy wybierzemy zaufaną agencję, opiekun ds. pozycjonowania dobierze odpowiednią strategię i wytłumaczy krok po kroku dalsze działania.

 

Artykuł przygotowany we współpracy z Artefakt.pl

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: