Co trzeba wiedzieć o polisie OC?

  • 28.12.2020, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Co trzeba wiedzieć o polisie OC?
Ubezpieczenie OC jest najpopularniejszą polisą w Polsce. Codziennie wykupuje je tysiące kierowców. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o OC i sprawimy, że zrozumiesz istotę tego niezwykle istotnego produktu. Zaczynamy!

Chcesz zmienić OC? Wiemy, jak to zrobić

Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojej polisy ubezpieczeniowej, wiedz, że nie jesteś na nią skazany. Zawsze możesz zmienić ubezpieczyciela i wybrać takiego, który spełni Twoje oczekiwania. Wejdź na stronę: https://www.fronda.pl/a/jak-zmienic-polise-oc-na-lepsza,141279.html i przekonaj się, jak łatwo jest uzyskać lepsze OC.

OC jest obowiązkowe

Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i musi być bezwzględnie wykupione przez kierowców, będących właścicielami zarejestrowanych pojazdów mechanicznych. Pod obowiązek objęcia ochroną podlegają: samochody osobowe, samochody ciężarowe, ciągniki i maszyny rolnicze, naczepy i przyczepy, motocykle.

Brak OC skutkuje grzywną

W związku z obowiązkowym charakterem ubezpieczenia OC, brak ważnej polisy skutkuje nałożeniem na kierowcę grzywny. Jej wysokość jest zmienna w zależności od okresu, w jakim pojazd nie był ubezpieczony. W roku 2020 stawki dla samochodów osobowych prezentują się w następujący sposób:

do 3 dni – 1040 zł,

od 3 do 14 dni – 2600 zł,

powyżej 14 dni – 5200 zł.

OC chroni sprawcę

Działanie ubezpieczenia OC jest bardzo proste. W sytuacji, gdy będziesz sprawcą wypadku lub zdarzenia na drodze, w którym ucierpią osoby trzecie (fizycznie lub materialnie), ubezpieczyciel pokryje koszty związane z wypłatą odszkodowań. Pamiętaj jednak, że towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pomocy, jeśli podczas wypadku będziesz pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Sprawdź, jak Słubice radzą sobie z epidemią.

Każda firma oferuje ten sam zakres ochrony

Ze względu na to, że OC jest obowiązkowe, zakres ochrony polisy ściśle regulują zapisy w ustawie. W związku z tym każda firma ubezpieczeniowa oferuje takie samo ubezpieczenie, ale w innej cenie i ewentualnie z innymi pakietami dodatkowymi. Pamiętaj o tym podczas wyboru. Cena nie powinna być głównym kryterium. Skup się raczej na renomie konkretnego ubezpieczyciela oraz opiniach, jakie o nim panują.

Składka jest zależna od wielu czynników

Kalkulacja ubezpieczenia OC jest bardzo złożona i oparta na informacjach dostarczonych przez kierowcę. Specjalny algorytm ma za zadanie oszacować „poziom ryzyka” konkretnego klienta i na tej podstawie jest tworzona kalkulacja. Najważniejsze elementy, wpływające na koszt polisy ubezpieczeniowej to:

– stan cywilny,

– dzietność,

– wiek,

– doświadczenie za kierownicą,

– przeszłość ubezpieczeniowa,

– zebrane zniżki za bezszkodową jazdę,

– miejsce zamieszkania,

– marka i model pojazdu,

– rok produkcji,

– pojemność silnika,

– miejsce garażowania.

Chcesz ubezpieczyć zabytek?

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu zabytkowego i chcesz go ubezpieczyć, to warto wcześniej dowiedzieć się kilku ważnych rzeczy o tego typu polisie OC. Wejdź tu i przekonaj się, że objęcie ochroną wiekowego pojazdu nie musi być wcale takie skomplikowane, jak może to się wydawać.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: