Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:

Pożyczki pozabankowe a kredyt w banku - jakie są różnice?

Określenia: „kredyt” i „pożyczka” w potocznym języku często używane są zamiennie. Mimo że oba oznaczają konkretne zobowiązanie finansowe, nie stanowią jednak synonimów. Różnią się kwestiami formalnymi, różnicami w kosztach, warunkami, na których są udzielane. Co więcej, uzyskać je można od różnych podmiotów. Co warto wiedzieć na temat kredytu i pożyczki przed ich zaciągnięciem? Która z form jest bardziej opłacalna? Jak sprawdzić oferty? Wyjaśniamy.
  • 21.01.2021 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pożyczki pozabankowe a kredyt w banku - jakie są różnice?

 

1. Kredyt a pożyczka - różnice i podobieństwa

2. Kredyt i pożyczka w praktyce

3. Co bardziej się opłaca?

Poszukując najlepszego kredytu lub pożyczki ratalnej warto korzystać z porównywarek internetowych. Mimo że zobowiązania finansowe się różnią, w tym przypadku zasada jest podobna: wystarczy wprowadzić dane na temat kwoty i ilości rat, by uzyskać wstępną symulację.

Kredyt a pożyczka - różnice i podobieństwa

Rozważając różnice pomiędzy kredytem a pożyczką, warto rozpocząć od kwestii formalnych. Kredytu udzielić może tylko w bank w oparciu o przepisy Prawa bankowego. Pożyczkę z kolei przyznaje instytucja finansowa, ale również dowolna osoba fizyczna bądź przedsiębiorca. Zasady tego działania reguluje Kodeks cywilny oraz ustawa o kredycie konsumenckim, co oznacza, że pożyczki pozabankowe nie podlegają regulacjom prawa bankowego.

Umowa kredytowa wiąże się z odpłatnością oraz koniecznością wskazania celu, na który środki zostaną przeznaczone, choć od tej drugiej zasady zdarzają się wyjątki. Co ciekawe, pożyczka może być całkowicie darmowa: pozbawiona opłat i prowizji. Nie wymaga również wskazywania finansowanego celu, co oznacza, że pieniądze wydać można w sposób całkowicie dowolny. Kredyt zawsze spłacany jest w miesięcznych ratach. Pożyczki również mogą być w ten sposób regulowane, ale tanie pożyczki przez internet to często krótki termin i jednorazowy zwrot.

Kredyt i pożyczka w praktyce

Pomiędzy kredytem a pożyczką istnieją również pewne podobieństwa. W obu przypadkach środkami finansowymi dysponuje klient, chociaż w przypadku kredytu kapitał nie stanowi jego własności. Jeśli pieniądze zostaną wydane na cel niezgodny z pierwotnym przeznaczeniem, bank może zażądać ich zwrotu. Przy pożyczce takiego warunku nie ma. Praktyczną kwestią, którą najczęściej najczęściej odczuwa klient jest czas wypłaty środków. W procedurze kredytowej trwać to może nawet kilka tygodni. Pożyczki są pod tym względem uproszczone, a środki na konto trafić mogą już w kilka minut. Co więcej, jeśli wartość pożyczki nie przekracza 500 złotych, nie trzeba nawet spisywać umowy.

Co bardziej się opłaca?

Nie istnieje jedna poprawna odpowiedź na pytanie: co bardziej się opłaca - kredyt czy pożyczka? Wszystko zależy od kwoty, terminu spłaty i przeznaczenia środków. Można taką wstępną symulację przeprowadzić, korzystając z porównywarek oraz specjalnych stron, takich jak Czerwona SkarbonkaUogólniając można przyjąć, że pożyczka jest bardziej elastyczna i łatwiej dostępna, ale w przypadku kredytu liczyć można na wyższą kwotę i finansowanie konkretnego celu.

Materiał zewnętrzny