Zalety kupna mieszkania na rynku pierwotnym

  • 15.02.2021, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Zalety kupna mieszkania na rynku pierwotnym
Zakup mieszkania od dewelopera ma wiele zalet. Mimo wyższej ceny, decyduje się na to coraz więcej osób. Co przekonuje ich do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego? Przede wszystkim jest to możliwość wykończenia wnętrza zgodnie z własnymi preferencjami, ale także szeroka oferta i zwolnienie z podatku od czynności cywilno-prawnych.

Więcej możliwości przy wykończeniu

Jedną z największych zalet zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest możliwość wykończenia go zgodnie z własnymi preferencjami. Nieruchomości z rynku wtórnego są zazwyczaj już wykończone. Oczywiście można je odświeżyć lub wyremontować, ale to mimo wszystko wiąże się z pewnymi ograniczeniami lub jest bardzo kosztowne. Prostym przykładem jest poprowadzenie instalacji elektrycznej.

W mieszkaniu od dewelopera często można zmienić położenie gniazdek na etapie projektu, co ostatecznie nie wymaga żadnym prac remontowych. Podobnie jest w przypadku położenia punktów świetlnych, grzejników, a nawet ścian działowych. Żeby uniknąć późniejszego przenoszenia tych elementów, warto jeszcze przed zakończeniem budowy zaprojektować wnętrza i poprosić dewelopera o ewentualne przekształcenia. Kiedy wszystko będzie na właściwym miejscu, późniejsze prace wykończeniowe będą już przyjemnością.

Szeroka oferta

Chcąc kupić nowe mieszkanie w Strzelcu Krajeńskim czy innej pobliskiej miejscowości można zauważyć, że wybór jest dość szeroki. Deweloperzy realizując nowe inwestycje budują z reguły nieruchomości 2-, 3- i 4-pokojowe, dzięki czemu wymarzone M znajdą zarówno osoby starsze, które szukają mniejszego wnętrza, jak i rodziny z dziećmi, dla których 2 pokoje byłyby niewystarczające.

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego, oferta często jest zawężona. Zwłaszcza jeśli ktoś szuka mieszkania w konkretnej lokalizacji. Deweloperzy przed rozpoczęciem każdej kolejnej inwestycji dokładnie badają rynek i wiedzą, czego mogą wymagać nabywcy, dzięki czemu ich oferta jest nie tylko szeroka, ale też jak najbardziej dopasowana do oczekiwań klientów.

Co z ceną?

Chcąc kupić nowe mieszkanie w Strzelcu Krajeńskim czy innej miejscowości trzeba liczyć się z tym, że prawdopodobnie będzie droższe niż gdyby było z rynku wtórnego. Wyższa cena nie oznacza jednak, że się nie opłaca. Mieszkania z rynku wtórnego są tańsze, ale ich remont potrafi pochłonąć o wiele więcej funduszy niż wykończenie mieszkania od dewelopera. Warto zwrócić uwagę też na to, że w przypadku remontu mieszkania po poprzednim właścicielu często konieczne jest zerwanie podłogi czy startej tapety, co nie tylko wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale jest również czasochłonne.

Wyższą cenę mieszkań z rynku pierwotnego w pewnym stopniu rekompensuje zwolnienie z podatku od czynności cywilno-prawnych, czyli tak zwanego podatku PCC. Jego stawka nie jest wysoka, co nie zmienia faktu, że przy dużej wartości transakcji, robi to dużą różnicę. Jeśli mieszkanie kosztuje 300 000 zł, zwolnienie z podatku PCC daje aż 6 000 zł oszczędności (300 000 zł * 2%).

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: