Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:

Pompa hydrauliczna zębata – co warto o niej wiedzieć?

Dobrze działający układ hydrauliczny jest niezbędny w każdym traktorze. Jest to zespół urządzeń służący do przekazywania energii mechanicznej do miejsca napędzanego z użyciem cieczy. Wykorzystuje się tu prawo Pascala, które oznacza, że suma ciśnień wewnątrz zbiornika równa się sumie ciśnień zewnętrznych. Dzięki temu ogólny bilans ciśnienia jest stały. Tak powstały pompy hydrauliczne, podnośniki oraz rozmaite układy hamulcowe stosowane w maszynach rolniczych. Należy do nich również pompa hydrauliczna zębata, często spotykana w ciągnikach.
  • 29.07.2021 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pompa hydrauliczna zębata – co warto o niej wiedzieć?

Rola układu hydraulicznego w ciągniku 

Układ hydrauliczny w traktorze wykonuje dwa podstawowe zadania: 

  • obsługuje układ zawieszenia ciągnika w ramach hydrauliki wewnętrznej, 
  • zasila maszyny współpracujące z traktorem dzięki istnieniu hydrauliki zewnętrznej. 

Współczesne układy hydrauliczne często wykorzystują nowinki techniczne, takie jak sterowanie mikroprocesorem i programowanie działania urządzenia. W przypadku starszych maszyn właściwie nie istniało pojęcie diagnostyki układów hydraulicznych. Działo się tak głównie ze względu na prostotę obsługi oraz dostęp do bardzo tanich części zamiennych do hydrauliki. W przypadku najnowszych produkcji, napęd hydrauliczny ma dużo większe znaczenie. Nagła awaria pompy oznacza przerwę w pracy ciągnika. Niezależnie czy jest to pompa hydrauliczna zębata, czy inne konstrukcje, warto zawsze znać budowę i rozumieć podstawowe reguły jakie rządzą hydrauliką. 

Budowa pompy i zasada działania 

Najczęściej spotykana pompa wśród rozwiązań obrotowych to właśnie pompa hydrauliczna zębata. Jej działanie opiera się na poruszaniu się cieczy wtłaczanej z przewodu ssącego do wolnych przestrzeni międzyzębowych, które powstają w czasie obrotu kół zębatych. Jednocześnie w miejscach styku kół zębatych, obszar ssawny jest oddzielany od obszaru tłoczonego. Części rolnicze w tym układzie mogą się różnić rozmiarami, liczbą kół, kształtem zębów czy nawet sposobem uzębienia. Dużą zaletą tych pomp jest możliwość odwrócenia kierunku tłoczenia.  

Jak wygląda diagnostyka pompy zębatej? 

W razie usterek pompy w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na temperaturę układu hydraulicznego. Dzieje się tak niezależnie od faktu, czy w układzie występuje pompa tłoczkowa, czy jest to pompa hydrauliczna zębata. Właściwa temperatura powinna występować w zakresie od 50 do 60°C. Nadmiar ciepła jest rozpraszany w zbiorniku lub chłodnicy oleju. Zwiększenie się temperatury do wyższych wartości jest pierwszym sygnałem, że układ zaczyna działać nieprawidłowo. Właśnie z tych powodów warto jest zaopatrzyć się we wskaźnik temperatury. Czasami niemożliwe jest ustalenie temperatury – jest tak w przypadkach, gdy pompa jest zabudowana. Wtedy sprowadza się specjalistyczny sprzęt, który wykonuje dokładne pomiary. 

Gdzie można kupić części zamienne do pompy? 

Obecnie jest duża dostępność części rolniczych oraz elementów niezbędnych do prawidłowego działania układów hydraulicznych w ciągnikach. Można je zamawiać w sklepach rolniczych online, które w razie potrzeby służą profesjonalnym doradztwem.  

--- Artykuł sponsorowany ---