Co powinny zawierać szampony do włosów przetłuszczających się?

 • 06.10.2021, 12:00
 • Grupa Tipmedia
Co powinny zawierać szampony do włosów przetłuszczających się?
Przetłuszczające się włosy to problem bardzo wielu osób, który uniemożliwia im posiadanie idealnie zadbanej, ładnie wyglądającej fryzury. Przyczyn takiego zjawiska może być wiele, co jednak istotne – możemy z nim walczyć. Jedną z najskuteczniejszych metod są odpowiednie szampony, dzięki którym będziemy w stanie uregulować pracę gruczołów łojowych. Jakie kosmetyki będą najlepsze do mycia tego rodzaju włosów? Jakich składników należy poszukiwać?

 

 

Dlaczego włosy szybko się przetłuszczają?

Podłoże takiego stanu może być niezwykle zróżnicowane. Często okazuje się, że stoją za tym uwarunkowania genetyczne – innymi słowy, taka nasza uroda. Wówczas szybko przetłuszczającym się włosom towarzyszy także tłusta cera. Możemy zatem przy pomocy prawidłowej pielęgnacji zminimalizować te cechy naszej skóry, jednak trudno będzie całkowicie pozbyć się problemu. Oprócz tego na przetłuszczanie się włosów wpływają zaburzenia hormonalne oraz choroby skóry głowy, np. łupież tłusty.

 

Nie bez znaczenia jest również to, jak dbamy o swoje włosy oraz jak wyglądają nasze codzienne nawyki – zarówno te dotyczące ogólnie życia, jak i diety. Na przetłuszczanie włosów wpływają m.in.:

 • niewystarczająca ilość snu;
 • częsty i silny stres;
 • dieta bogata w wysoko przetworzone produkty, cukry proste, sól, a do tego picie kawy i herbaty w nadmiernych ilościach;
 • narażanie włosów na działanie wysokiej temperatury, np. poprzez korzystanie z suszarki czy lokówki;
 • częste przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach;
 • zawijanie włosów w ręcznik po umyciu;
 • zbyt rzadkie zmienianie pościeli;
 • noszenie brudnych nakryć głowy;
 • stosowanie zbyt ciężkich, obciążających kosmetyków oraz ich niedokładne zmywanie.

 

Co powinno się znaleźć w składzie szamponu do włosów tłustych?

Szampony to podstawowy element pielęgnacji, ponieważ to za ich sprawą możemy pozbyć się nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń zarówno ze skóry głowy, jak i z włosów. Nieoczyszczone włosy nie wchłoną składników odżywczych zawartych w odżywkach czy maskach, a ich wygląd będzie pozostawiał wiele do życzenia.

 

Jeśli interesują nas szampony do przetłuszczających się włosów, z całą pewnością powinniśmy unikać tych, które zawierają SLS-y i silikony. Należy także unikać substancji zbyt silnie oczyszczających oraz alkoholu, ponieważ włosy będą przesuszone, co spowoduje, że gruczoły łojowe naturalnie będą wytwarzać większą ilość sebum. Zamiast tego warto rozejrzeć się za szamponami, w których znalazły się m.in. lawenda, cytrusy, węgiel aktywny, aloes, mięta, chmiel, zielona glinka czy też olejek z drzewa herbacianego. Każdy z tych składników wspaniale odświeża skórę głowy oraz łagodnie i zarazem efektywnie usuwa zanieczyszczenia nie obciążając włosów. Co więcej, od czasu do czasu możemy sobie także zafundować ziołową płukankę.

 

Pamiętajmy o tym, by nie przesadzać z ilością szamponu i by zawsze dokładnie go spłukać. Tuż po umyciu natomiast nie powinniśmy zawijać włosów w turban – zamiast tego odciśnijmy nadmiar wody przy pomocy bawełnianej koszulki, a następnie pozostawmy do naturalnego wyschnięcia.

 

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: