Audyt WCAG - dlaczego jest ważny?

  • 14.10.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Audyt WCAG - dlaczego jest ważny?
Audyt WCAG to ważny element w przypadku dostosowania stron internetowych i aplikacji mobilnych dla osób z niepełnosprawnościami i wykluczonych cyfrowo. Dzięki takiemu działaniu wiesz, co należy poprawić w swoim serwisie, aby treści były dostępne dla wszystkich.

Audyt WCAG - komu zlecić wykonanie?

Audyt WCAG to proces, który nie zajmuje kilku chwil. To działanie złożone z wielu elementów, na które trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu, by dokładnie przejrzeć wszystkie elementy dostępne na stronie internetowej i sporządzić raport. 

Audyt WCAG jest niezbędny po to, by zapewnić dostępność cyfrową serwisu. Bez niego nie da się wdrożyć standardu

Takiego audytu nie warto przeprowadzać samemu, a już na pewno nie za pomocą specjalnych walidatorów dostępnych w internecie. Takie narzędzie nie zapewnia dostępności cyfrowej. Najczęściej pokazuje niezgodności tam, gdzie w ogóle nie występują. Nie da się też przeprowadzić audytu w kilka minut, tak jak zapewnia to walidator. 

Osoby, które korzystają z walidatorów instalują również specjalne wtyczki, które mają wdrożyć standard. Dodają one kilka podstawowych funkcjonalności takich jak zwiększenie kontrastu czy zmiana wielkości czcionki, co oczywiście nie spełnia wszystkich wymagań dostępności serwisu (których jest aż 50!). 

Dlatego, jeśli chcesz zdecydować się na audyt WCAG, by dowiedzieć się, co należy zmienić na Twojej stronie internetowej pod względem dostępności cyfrowej, skorzystaj z usług specjalistów. Firmy, które zajmują się WCAG posiadają w swoim zespole specjalnie wykwalifikowanych pracowników zajmujących się audytem oraz wdrażaniem standardów. Zdecydowanie lepiej jest zaufać takiej osobie niż narzędziom z internetu.  

Co zyskasz dzięki audytowi WCAG?

Audyt WCAG to zbiór informacji na temat tego, co należałoby poprawić, żeby strona internetowa wykazywała się dostępnością cyfrową. Dzięki temu wdraża się zmiany, które składają się m.in. na to, że:

 

  • z Twojego serwisu będą mogły korzystać osoby, które wykazują się jakąś niepełnosprawnością np. ruchową. Takie osoby mogą mieć trudności w poruszaniu się na stronie za pomocą myszki - dzięki WCAG możesz zapewnić im nawigację za pomocą klawiatury. 

 

  • wszystkie treści wizualne będą opisane za pomocą tekstu alternatywnego. To ułatwia odbiór treści osobom niewidomym,

 

  • obsługa interfejsu oraz znajdujące się na niej treści będą proste i intuicyjnie,

 

  • niezależnie od używanej przeglądarki, systemu czy czytnika dane na stronie będą kompatybilne. 

Audyt WCAG wpływa na dobry wizerunek właściciela oraz przyczynia się do lepszej promocji treści, które są publikowane na stronie internetowej. Wiele osób uważa, że dostępność strony internetowej wpływa na to, że jest ona brzydka i nie śledzi najnowszych trendów. To oczywiście nieprawda. Strony są przyjaźniejsze oraz czytelniejsze. Zaawansowana technologia wpływa na to, że można tworzyć nowoczesne strony, które są jednocześnie dostępne i użyteczne dla użytkownika. 

Kto musi obowiązkowo wdrożyć standard WCAG?

Wdrożenie standardu to obowiązek prawny wszystkich podmiotów publicznych. Zaliczają się do nich szkoły, urzędy, samorządy czy banki. Za brak wdrożenia oraz informacji o dostępności grożą kary finansowe od 5 do 10 tys. złotych. 

Możesz zapewnić dostępność cyfrową swojej strony internetowej nawet jeśli nie jesteś podmiotem publicznym. Ustawa o dostępności to także zbiór dobrych praktyk, które przydają się np. gdy chcesz zbudować nową stronę internetową zgodną ze standardem WCAG. Możesz zlecić audyt WCAG profesjonalnej firmie, która świadczy usługi w tym zakresie. Dzięki temu nie wykluczasz swoich klientów i udostępniasz im stronę, po której mogą swobodnie i intuicyjnie się poruszać. 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: